Хедж фондовете, които базират инвестиционните си решения на икономически тенденции, се опитват да изчистят късите си позиции спрямо европейските акции с най-бързия темп от 3 години, пише Bloomberg. Анализатори обясняват паниката сред макрофондовете с нарастващите очаквания, че политиците ще предприемат решителни действия за овладяване на дълговата криза.
Залозите на макрофондовете срещу Euro Stoxx 50 намаляват с най-бързия темп от 2009 г. - знак, че мениджърите закриват късите си позиции като купуват акции, разкриват данни на Bloomberg и JPMorgan Chase & Co.
Пропорцията на акции под наем в индекса Stoxx Europe 600 – индикатор за засилен интерес към продажбите на късо - е паднала до 2,9% от 3,4% през май, разкриват данни на базираната в Лондон консултантска компания Markit.
„Биче“ настроените анализатори коментират, че обратното изкупуване на акции, които са били заети и продадени на късо, подкрепя зелената вълна на фондовите пазари, стартирала с обещанието на президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги да защити еврото.
През последните 3 седмици Euro Stoxx 50 се е повишил с над 12% - 2 пъти повече от MSCI All-Country World Index - въпреки прогнозата, че еврозоната отново ще изпадне в рецесия.
"Мечо" настроените инвеститори обаче изтъкват понижените корпоративни прогнози и 10-процентния спад на печалбите през изминалото тримесечие.
„Макрохедж фондовете колективно пропуснаха да реагират на политическите новини от юни и сега, в светлината на очакваните координирани действия на централните банки, капитулират“, казва Николаус Панигирцоглу, инвестиционен директор на JPMorgan в Лондон.
JPMorgan управлява около 2,3 трлн. долара.
За последен път хедж фондовете закриваха късите си позиции с такава скорост през април 2009 г. - точно преди Stoxx 600 да нарасне с 35%.
От началото на годината макрофондовете се представят доста слабо. Те са спечелили средно едва 0,1% в сравнение с отчетения ръст от 8,1% на MSCI World – индекс проследяващ акции на развитите пазари.
През изминалата седмица Euro Stoxx 50 е нараснал с 2,1%, с което печалбата му от началото на годината достига 5%. Инвеститорите очакват, че Федералният резерв (Фед), ЕЦБ и Китайската централна банка ще предприемат решителни мерки в подкрепа на глобалната икономика.