Управителят на Английската централна банка (АЦБ) Мервин Кинг заяви, че Великобритания трябва да продължи реформата в банковия си сектор. Същевременно той потвърди и мрачната си прогноза за европейската дългова криза, която спъва възстановяването на британската икономика, съобщава Bloomberg.
„Ако останалият свят имаше нормален икономически растеж, ребалансирането и възстановяването на икономиката ни щеше да е много по-лесно“, изтъква Кинг. „Случаят обаче е различен. Дори бързо развиващите се икономики се забавят, а проблемите в еврозоната продължават без краят им да се вижда на хоризонта“.
Коментарите на Кинг са направени дни, след като АЦБ понижи прогнозата си за растежа на британската икономика с аргумента, че перспективите са „необичайно несигурни“.
Кинг посочва, че както спечелването на златен медал на олимпийските игри „отнема години тежък труд“, така и доброто представяне на икономиката отнема много усилия.
Представянето на британската икономика в дългосрочен план зависи от мерки като „реформата в банковия сектор. Банките трябва да са по-слабо фокусирани върху генерирането на печалби в краткосрочен план и по-ориентирани към изграждането на бизнес, който да обслужва клиентите“, казва Кинг.
„Плановете на правителството да издигне стена между рисковите операции на банките от една страна и кредитирането на потребителите и бизнеса от друга са уместни“, коментира Кинг. „Ще помогне и засилването на конкуренцията в банковата система“.
Кинг вероятно ще се пенсионира следващия юни, а британският финансов министър Джордж Озбърн ще се опита да му намери заместник.
Няколко от основните кандидатури за директорското място в АЦБ отпаднаха, след като имената на редица банкери бяха замесени в скандала с манипулирането на Libor.