Долната камара на френския парламент – Националното събрание – прие тази нощ поправки в бюджета за настоящата година, предвиждащи повишаване на приходите от данъци със 7,2 млрд. евро и съкращаване на държавните разходи с 1,5 млрд. евро, съобщи ИТАР-ТАСС.
Приетият документ, за чието обсъждане бяха нужни 4 дни, отменя голяма част от реформите на бившия президент на страната Никола Саркози, предизвикали широк обществен резонанс.
Поправките бяха приети от депутатите от лявата част на политическия спектър, които държат сериозно мнозинство от гласовете в Националното събрание, а центристите и десните гласуваха против.
При обсъждането на законопроекта най-горещи спорове предизвика ставката на ДДС, която през октомври тази година трябваше да бъде увеличена до 21,2% от настоящите 19,6%, достигайки едно от най-високите нива сред държавите-членки на Европейския съюз.
Това повишение на ДДС трябваше да компенсира отмяната на редица социални придобивки, изплащани по-рано от предприятията, но с приетите поправки то няма да се състои.
Отменени са и приетите при управлението на Саркози социални и данъчни облекчения за извънреден труд.
По този начин новият френски президент Франсоа Оланд изпълнява част от основните си предизборни обещания в областта на вътрешната политика.
По време на обсъжданията той бе обвинен, че с приемането на проектозакона покупателната способност на населението на страната ще се понижи силно. От политическия център пък предупредиха, че правителството предприема „напълно погрешна бюджетна стратегия“.
Законопроектът обаче предвижда и намаляване с 30% на заплатите на президента и министрите.
Чрез предприеманите мерки правителството цели да свие бюджетния дефицит през 2012 г. до 81,1 млрд. евро.
През следващата седмица законопроектът ще влезе за разглеждане в горната камара на френския парламент – Сената. Като се има предвид, че и там поддръжниците на правителството са мнозинство, се очаква приемането на документа да бъде формалност.