През второто тримесечие броят на IPO-та на Nasdaq и на Нюйоркската фондова борса (NYSE) се е сринал с 50% на годишна база до единадесет предлагания, показват данните на Националната асоциация за венчър капитал (NVCA) и Thomson Reuters, публикувани в понеделник. Разглежданият период обаче, по обема на емисиите, е най-големият в историята, като се има предвид издаването на акции на Facebook за 16 млрд. долара.
„Няма съмнение, че провалът на Facebook и дълговата криза в Европа навредиха на пазарите през второто тримесечие", каза президентът на асоциацията Марк Хесен. За останалата част от годината обаче той е оптимист. По думите му налице са доста борсови кандидати, които ще бъдат подпомагани от финансови инвеститори.
От придруженото от технически проблеми първичното публично предлагане на Facebook в средата на май акциите на онлайн мястото за срещи са в непрекъснат спад. Акциите се търгуват само за 31 долара, след като бяха пуснати на цена от 38 долара. Няколко регулатори и на банковата комисия към Сената разследват събитията, свързани с първичното публично предлагане на Facebook. Новите акционери са загубили около 3 млрд. долара. Разочаровани инвеститори подадоха заради това и съдебни дела.
В САЩ през юни едва една-единствена компания е излязла на борсата, става ясно от публикуван в сряда доклад на Ernst & Young. В Европа пък за първи път от 20 години през юни не е имало борсов дебют на стойност повече от 100 млн. долара.