Балансите на банките ще се свият в рекордна степен през 2012 г., ограничавайки допълнително предлагането на кредити за бизнеса и потребителите, но „реалното въздействие“ на дълговата криза в Европа няма да отшуми и през 2013 г., сочи проучване на Ernst & Young, цитирано от британския вестник Telegraph.
От счетоводната компания заявиха, че през настоящата година банките ще свият балансите си с 1,6 трилиона евро вследствие на продажба на активи и свиването на кредитната си активност, като това е по-рязък спад от този по времето на финансовата криза.
Вследствие на това от Ernst & Young предвиждат, че кредитирането за бизнеса ще се свие с 4,8% през тази година, докато при потребителите ще достигне 6,6% - най-бързото темпо на свиване на кредитирането от създаването на еврозоната.
2013 г. обаче се очертава като още по-мрачна, тъй като последиците от лошите кредити ще продължат да се усещат в Европа, добавят от организацията.
„Необслужваните кредити“ - дълг, който отразява състояние на фалит или близко до фалит – догодина ще достигнат 6,5% от всички неизплатени дългове, което също би било рекорд от възникването на еврозоната, отбелязват от счетоводната компания.
„Макар ефектът от ... комбинацията от влошаващо се икономическо положение и повтарящи се кризи на доверието на пазара ... върху балансите на банките през 2012 г. да е притеснителен, истинското въздействие няма да се види преди 2013 г., когато фалитите по заемите ще нанесат много по-тежък удар, отколкото мнозина очакват“, заяви Анди Болдуин от Ernst & Young.
Икономическият съветник на счетоводната къща Мари Диксън добави на свой ред, че необслужваните кредити са бомба със закъснител за икономиката на еврозоната. Според нея търпимостта от страна на кредитните институции към фалиращите длъжници „маскира истинския размер на необслужваните им портфейли“.
„Тъй като икономическото състояние продължава да се влошава, по-голяма част от тези заеми ще доведе до фалит, принуждавайки банките да осъзнаят размера на своите загуби и да свият допълнително кредитирането. По-големите компании ще успеят да понижат кешовите си баланси или да си осигурят достъп до алтернативни източници на финансиране, но по-малките ще страдат“, добави тя.