Европейските лидери се споразумяха в петък да се създаде единен контролен орган за банките от еврозоната и да се позволи те да бъдат рекапитализирани директно от спасителния фонд на европейската валутна зона, без това да увеличава държавния дълг, съобщи CNBC.
Председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой каза, че целта е да се създаде надзорен механизъм с участието на Европейската централна банка (ЕЦБ) до края на тази година, както да се разкъса "омагьосания кръг", в който са попаднали банките и правителствата.
Той допълни, че страните, които се съобразяват с европейските бюджетни политики, ще получат достъп до временния и постоянния спасителни фондове на еврозоната, с помощта на които ще имат възможност да подкрепят своите държавни облигации на пазарите.
"Ние отваряме тази възможност за дисциплинирани страни, които да се възползват от финансовите инструменти, за да успокоят пазарите при необходимост и получат отново някаква стабилност", коментира ван Ромпой.
Дисциплинираните държави също така могат да бъдат спасявани със средства от фондовете на еврозоната без да бъдат поставяни пред тежки условия. Тази уговорка беше приета под натиска на премиера на Италия Марио Монти, който настоя, че това е един вид признание за постигнатите бюджетни реформи, предаде АП.
Сред новините от събитието е и решението да се отделят още 120 млрд. евро, с които да бъде подкрепен икономическия растеж на страните от еврозоната. Фондът трябва да започне да действа до края на годината и да е насочен към такива мерки, които да донесат незабавен растеж, обясни Ван Ромпой.
Лидерите на държавите от еврозоната се споразумяха за четирите градивни елемента на интегрирания Европейски съюз, които бяха представени по-рано тази седмица и включват споделянето на дълга под формата на съвместна емисия еврооблигации.
Не беше изяснено обаче дали Германия е подкрепила идеята за общи еврооблигации, тъй като Берлин е твърдо против споделянето на дълг с “прахосниците” от Европа.
FT съобщава обаче, че Германия е дала ясен знак за готовността си да се намеси на пазарите, за да се намалят разходите за заемни средства на Италия и Испания.