България е на първо място в Европа по дял на гражданите, които търпят материални лишения, показват данни на Европейската комисия (ЕК), която днес публикува редовния си тримесечен доклад за заетостта и социалната ситуация в страните-членки на Европейския съюз (ЕС).
Ако хората в дадена страна не могат да си позволят поне 3 от 9 основни стоки и услуги, се смята, че те живеят в лишения. Според оповестените данни това важи за 56 на сто от българите, съобщи БНР.
Българите изпитват проблеми при плащането на наем или ипотека, сметки за вода, ток или отопление, както и да посрещнат непредвидени разходи, или да се изхранват и обличат.
Най-много българи – 43%, са заявили, че не могат да си позволят поне през ден да ядат месо, риба или друга богата на протеини храна, половината нямат възможност да си купят нови дрехи, 11 на сто нямат два чифта удобни обувки, а 16 процента – мобилен телефон.
Най-нисък е делът на хората, живеещи в материални лишения, в Люксембург и Швеция (4 процента), Дания (6 на сто), Холандия (7 процента).
Като цяло 17,4% от европейските граждани са са изпитвали материални лишения, посочват от ЕК, цитирани от БТА.
Общо 13 на сто от гражданите на ЕС не могат да си позволят да излязат на заведение поне веднъж месечно, като тази тенденция, както и невъзможността да отидат на почивка, засяга 40 на сто от българите и половината румънци.
Еврокомисията отчита още, че заетостта у нас продължава да намалява, като страната ни попада в класацията на страните, където е регистрирано “драматично пропадане” на заетостта през последната година.
България е на първо място в Европа и по дял на младежи, които не работят и не учат.