fallback

Евалд Новотни: Еврото е в добра форма въпреки преживяваните неволи

Членът на УС на ЕЦБ подкрепя идеята данъкът върху финансовите транзакции първоначално да бъде въведен в малък брой държави от ЕС

16:07 | 23.06.12 г. 11

Еврото ще оцелее, дори Испания да бъде отрязана от капиталовите пазари, е заявил членът на управителния съвет на Европейската централна банка и управител на австрийската централна банка Евалд Новотни, съобщи от Ройтерс, като се позова на негово интервю пред австрийското национално радио.

Новотни е добавил, че валутата е в стабилна форма въпреки финансовите проблеми в част от държавите-членки на еврозоната.

Той е подкрепил и идеята за малък брой европейски държави, в които да бъде въведен данъкът върху финансовите транзакции, подчертавайки, че няма алтернатива на по-тясната икономическа интеграция в Европейския съюз.

Членът на УС на ЕЦБ често повтаря, че еврото е гладко функционираща валута въпреки дълговите неволи в част от 17-те държави, които го използват.

Преди 2 седмици лидерите на страните от валутния съюз се споразумяха да отпуснат до 100 млрд. евро спасителна помощ в подкрепа на испанския банков сектор, чийто одит, резултатите от който бяха публикувани в четвъртък, показа необходимост от 62 млрд. евро допълнителен капитал за преодоляване на неблагоприятната икономическа обстановка.

„Трябва да предотвратим тази ситуация. Но дори Испания да не може да се финансира самостоятелно, това не означава автоматично, че тя ще напусне еврозоната“, е подчертал Новотни, след като е бил запитан дали еврото ще оцелее, ако Испания бъде изхвърлена от пазарите на заемен капитал. „Липсват опасения за самото евро, а само за отделни страни“, е добавил той.

Управителят на австрийската централна банка е разкритикувал генералния директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард заради предположението ѝ от четвъртък, че жизнеспособността на еврото е поставена на карта. „Това е абсолютен пример за недопустима опростяване на проблема“, категоричен е той.

По думите му икономическата интеграция в ЕС няма как да бъде пренебрегната, ако съюзът иска да избегне разцеплението и загубата на енергия, а това евентуално ще доведе и до понижаване на качеството на живот на хората.

Той омаловажава вероятността на следващата си срещу на високо равнище лидерите на ЕС да представят подробна програма за бъдещето и изтъква, че в дългосрочен план има смисъл от по-централизирана финансова политика и от някакъв тип министър на финансите на ЕС.

„Мисля, че е разумно да има някой – да приемем, европейски комисар – който да оказва конкретно влияние върху националните бюджети“, е казал Новотни, уточнявайки, че това влияние трябва да бъде по-голямо от правомощията за намеса на еврокомисаря по конкурентоспособността.

Според него ограничен брой страни трябва да въведат  данъка върху финансовите транзакции заради нежеланието на държави като Великобритания да се присъединят, опасявайки да не бъде засегнат секторът на финансовите им услуги.

„Глупаво е да чакаме дълго време всички да се съгласят. Вероятно е разумно да се започне с една определена група. Една отделна държава не може да го направи“, смята членът на ЕС на ЕЦБ.

Той предпочита данъкът да има проста структура, която принципно освобождава дългосрочните транзакции от таксуване и се концентрира върху краткосрочните и поради тази причина вероятно спекулативни сделки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:23 | 13.09.22 г.
fallback