fallback

Десет европейски държави готвят въвеждането на данък върху финансовите транзакции

Страните ще използват процедурата за засилено сътрудничество, за да разработят налога, съобщи германският финансов министър

21:11 | 22.06.12 г. 4

Германия ще работи с още няколко държави от Европейския съюз (ЕС) за въвеждането на данъка върху финансовите транзакции, съобщи днес германският финансов министър Волфганг Шойбле, цитиран от Ройтерс.

По думите на Шойбле общо 10 европейски държави са готови да използват процедурата за засилено сътрудничество, за да разработят налога, на който се противопоставят Великобритания и други страни, някои от които членки на еврозоната.

Засиленото сътрудничество изисква най-малко 9 страни от ЕС се съгласят да работят по предложението. Франция, Италия и Испания застават зад Германия в инициативата, каза германският канцлер Ангела Меркел след среща с лидерите на другите три държави в Рим.

Анализатори изчисляват, че приходите от данъка върху финансовите транзакции може да достигнат 50 млрд. евро на година в зависимост от броя на страните, които го приложат.

Предвижда се постъпленията от налога да се ползват за финансирането на различни инициативи, включително и създаването на фонд за финансиране на “лоши” банки.

“Моето впечатление е, че доста голям брой държави-членки на ЕС принципно подкрепят предложението за въвеждането на данък върху финансовите транзакции”, каза Волфганг Шойбле след среща на финансовите министри на държавите от ЕС в Люксембург.

Дания, която държи ротационното председателство на ЕС, се опитваше в продължение на месеци да посредничи за постигането на споразумение за налога, но призна днес, че въвеждането му във всички държави от Еврообщността не е възможно.

Досега дебатът за въвеждането на налога е съсредоточен върху един проект, написан от Европейската комисия. Предложението на Брюксел предвижда да бъде въведен данък върху търговията с акции, облигации и деривати, от което могат да се очакват постъпления до 57 милиарда евро на година.

Противниците на данъка обаче изтъкват, че той може да навреди на икономиките на държавите, които го приемат. “Мислех си, че искаме да привличаме бизнеса, а не да го отблъскваме”, коментира в тази връзка финансовият министър на Великобритания Джордж Осбърн, цитиран от АП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:46 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още