Италия и Испания се нуждаят от цялостни спасителни програми поради високите нива на правителствен дълг и лошото състояние на банките си, казва Шон Игън, президент на Egan-Jones, независима рейтингова агенция, цитиран от CNBC.
Двете страни ще потърсят международна помощ до шест месеца, предвижда той.
Лошото състояние на банките обикновено е съпроводено от не добро състояние на държавните финанси, тъй като правителствата и банковия сектор са взаимосвързани, коментира Игън.
Такъв е случаят с повечето страни като САЩ, Великобритания, Швейцария и Ирландия. Испания и Италия, разбира се, не са изключение.
„Няма смисъл да разделяме кредитните оценки за банките от тези на правителствата, тъй като твърде често се налага те да се подкрепят взаимно. Това се случва в Италия и Испания“, казва той.
„Според нас Испания ще поиска още 100 млрд. евро освен тези, които вече им бяха обещани. Междувременно Италия също ще потърси помощ през следващите 6 месеца“.
Във вторник доходността по испанските ДЦК достигна рекордни за историята на еврозоната нива.
Дълговата тежест на Италия, възлизаща на 120% от брутния вътрешен продукт (БВП), е втората по големина в Европа, показват данни на Международния валутен фонд (МВФ).
„Ако се вгледате, виждате, че комбинираната дългова тежест на европейските страни е доста висока“, казва Игън. „До този момент се налагаше презумпцията, че Германия ще е в състояние да се справи със ситуацията. Това предположение обаче може да се наложи да бъде преразгледано“.