Германската централна банка предупреди за възможни рискове от създаването на европейски банков съюз, съобщи FT.
Според Bundesbank банковият съюз би означавал „увеличаване на суверенния дълг през задната врата“, освен ако подобно обединение не е съпроводено и от тясна фискална интеграция, която да позволява контрол върху фискалните бюджети.
Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Барозу за пореден път призова всички страни от Европейския съюз (ЕС) бързо да интегрират своите банкови системи чрез въвеждането на трансграничен надзор и общоевропейска система за гарантиране на депозитите.
По думите на Барозу „тази стъпка може да влезе в сила още от следващата година“.
Вицепрезидентът на германската централна банка Сабине Лаутеншлегер обаче заяви, че банков съюз би могъл да проработи само в комбинация с реализирането на фискален съюз и налагането на общи трансгранични правила за това как страните могат да определят бюджетите си.
Възгледите на Bundesbank отразяват широката германска опозиция на всяко споразумение, което би могло да концентрира върху Германия отговорността за спасяването на по-уязвимите икономики и слабите банки от еврозоната.
Финансовите институции в Германия например вече се противопоставиха на идеята схемите им за гарантиране на депозитите да бъдат използвани за спасяването на други банки.
"Решаващият въпрос за банковия съюз е свързан с взаимодействието между отговорност и контрол, защото кризата в банковия сектор на една държава може да изисква финансова помощ от данъкоплатците в други страни“, коментира Лаутеншлегер.
"Този, който поема отговорността, трябва да има правото и да контролира, особено когато става въпрос за много големи суми в случай на банкова криза“, допълни тя.
По думите на Сабине Лаутеншлегер създаването на банков съюз, но без тясна фискална интеграция, ще облагодетелства банките в по-слабите икономики с по-високи разходи за рефинансиране.
Тя подложи на съмнение и очакванията на Барозу европейски банков съюз да бъде създаден бързо, тъй като е необходимо преди това всички държави-членки на ЕС да приемат промени в европейските договори.