Гръцката криза толкова се задълбочи, че е по-добре страната да напусне еврозоната, заяви професорът в Харвард Мартин Фелдстейн, цитиран от CNBC.
„Мисля, че за Гърция вече няма връщане назад. Най-добрият изход за нея е напускане на еврозоната, девалвиране на новата валута и тогава страната ще може да се върне към ръст“, каза Фелдстейн, който е и почетен президент на американското Национално бюро за икономически изследвания и бе главен икономически съветник на бившия президент на САЩ Роналд Рейгън.
„Да бъде оставена Гърция да напусне - това ще бъде болезнено в краткосрочен план, но ще бъде по-добре и за Гърция, и за Европа в дългосрочен план“, подчертава той.
Погрешен ли е бил целият проект за създаването на еврото? „Беше грешка по начина, по който бе изграден в началото“, смята професорът.
„Истинският въпрос е какво правят те с отделните страни. Първото, което трябва да се признае, е че държавите се различават в голяма степен ... така че няма общ начин да им се помогне“, добави той.
Фелдстейнсъщо така не очаква страните да заработят за по-висока степен на финансова интеграция. Вместо това той смята, че ще има временно решение за испанските банки, с което да бъде подкрепена системата. Професорът обаче предупреди, че подобен подход не разрешава основните проблеми на Испания.
„Големият проблем за Испания в дългосрочен план не са банките. Това са отделните автономни области“, изтъкна Фелдстейн. „Те са финансово независими, което им позволява да залагат големи бюджетни дефицити, а това трябва да бъде контролирано“, обоснова се той.