fallback

Германия и ЕС търсят спешно решение за спасяването на испанските банки

В понеделник ще има повече яснота в какво състояние е банковият сектор в Испания

23:22 | 06.06.12 г. 5

Германия и Европейският съюз (ЕС) спешно търсят начин за спасяване на затъналите в дългове испански банки, въпреки че Мадрид все още не е поискал помощ и се съпротивлява на идеята да бъде поставен под международно наблюдение, предаде Ройтерс, като се позова на анонимни източници.

Интензивното планиране на европейската помощ за Испания вече е в ход. Юристи разглеждат под лупа европейските договори, за да разберат как Мадрид може да получи средства от спасителните механизми на еврозоната без да се стига до програма за пълна икономическа пренастройка, посочва агенцията.

Според германските представители в дискусиите между Берлин и Брюксел целта е Испания да избегне срама от принудителното прилагане на нови реформи и наблюдението от инспектори на Международния валутен фонд (МВФ).

Тъй като докладът на фонда за банковия сектор в Испания се очаква да излезе в понеделник, през почивните дни вероятно ще се водят още по-интензивни разговори между Берлин и Брюксел за формата на подкрепа за Мадрид.

Испания вече загуби достъпа си до пазарите заради нарастващите лихви по облигациите и призова европейските власти да наложат централизиран бюджетен контрол и да се ангажират с помощ за затруднени държави от еврозоната.

Реформите на финансовата система в страната не убедиха инвеститорите, че огромните загуби от катастрофата на пазара на недвижими имоти през 2008 г. са били напълно отстранени.

Испанският икономически министър Луис де Гиндос отново съобщи днес, че страната му не е искала помощ от Европейската комисия (ЕК).

Той посочи, че Мадрид ще изчака резултатите от доклада на МВФ и независимия одит на банковия сектор, преди да вземе окончателно решение за това как да бъдат рекапитализирани банките в страната.

Днес натискът върху политическите лидери на Евросъюза да решат дълговата криза се засили още повече, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) запази основната си лихва на ниво от 1%.

Председателят на ЕЦБ Марио Драги посочи, че пазарите има за какво да се притесняват, но подценяват политическия ангажимент за подкрепа на единната валута.  Той приветства споразумението на лидерите на ЕС да ускорят работата си по дългосрочната визия за пълен икономически и фискален съюз.

“Някои от проблемите в еврозоната нямат нищо общо с паричната политика", посочи Драги, като допълни, че е невъзможно монетарните инструменти на ЕЦБ да запълнят липсата на действие на другите европейски институции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:05 | 09.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още