Европейската централна банка (ЕЦБ) запази основния лихвен процент в еврозоната без промяна на ниво от 1%, въпреки влошаващата се перспектива за икономиката, съобщава Financial Times.
По този начин институцията увеличава натиска върху политиците да намерят решение за дълговата криза в региона.
Решението на 22-членния управителен съвет на базираната във Франкфурт централна банка беше очаквано, въпреки че някои икономисти прогнозираха понижаване на основния лихвен процент с четвърт процентен пункт.
Миналата седмица президентът на ЕЦБ Марио Драги предупреди, че банката не може „да запълни вакуума“ създаден от политическото бездействие.
До този момент ЕЦБ отказва да рестартира и програмата си за изкупуване на облигации, за да понижи цената за кредитирането на Испания.
Банката не предложи и неограничено 3-годишно нисколихвено финансиране за европейския банков сектор, както направи през декември и февруари. Тогава в системата бяха инжектирани повече от 1 трлн. евро.
Дори в дните на най-дълбоката рецесия през 2009 г. ЕЦБ не понижи основната си лихва под 1%.
Въпреки последните данни за спад на инфлационното напрежение и отслабване на икономическата активност, които можеха да оправдаят понижаването на лихвата, управителният съвет на ЕЦБ очевидно е решил да запази барута си сух поне за още един месец.
Вратата обаче остава отворена за по-агресивни действия след предстоящите по-късно този месец избори в Гърция и Франция, както и срещата на лидерите на Европейския съюз (ЕС) на 28 юни.
Досега ЕЦБ прогнозираше стабилизиране на икономическата активност в еврозоната на ниски нива. Очакванията на банката за постепенно икономическо възстановяване през годината са в противоречие с последните икономически данни.
Основание за намаляване на лихвата дават и признаците за чувствително понижаване на инфлацията, въпреки че нарастването на потребителските цени в еврозоната през май е с 2,4% на годишна база - над заложения от банката праг от 2%“.