Германски банки яростно отхвърлиха днес предложенията за създаване на обща схема в Европейския съюз за гарантиране на депозитите, съобщи MarketWatch.
Според кредитните институции предложението е несправедливо в настоящата икономическа обстановка, а европейските законодатели, вместо да разработват планове за съвместни схеми за гарантиране на депозитите, трябва да предотвратят отлива на капитали от икономически по-слабите страни.
В съобщението на банковия сектор в Германия се посочва, че предложението на Европейската комисия ще доведе до създаването на системи за гарантиране на влоговете, базирани на немските банки и спестовни каси, които ще бъдат използвани за спасяването на други европейски кредитни институции, изпаднали във финансови затруднения.
„Като се имат предвид икономическите данни, сериозни ползи за германският банков сектор от банките на други европейски държави са слабо вероятни“, обявиха банковите лобисти от групата BVR, която в момента представлява сектора.
Оттам добавят, че ситуацията в банковия сектор на определени държави означава Германия да се подложи на по-голям риск при влизане в действие на подобно колективно споразумение, а това не бе било в интерес на германските потребители.
Вместо създаването на обща схема за гарантиране на депозитите „би било по-благоприятно да се развие директивата за схемите за гарантиране на депозитите в ЕС и тя да бъде своевременно одобрена“, смятат от германския банков сектор.
Оттам твърдят, че посочената директива, която вече се обсъжда интензивно, ще гарантира, че са създадени еднакви стандарти за схеми за гарантиране на депозитите в цяла Европа и е предотвратено изтичането на капитал от по-слабите страни.
Изявлението от страна на германския банков сектор дойде само ден, след като президентът на Европейската централна банка Марио Драги призова политическите лидери в Европа да предложат бързо дългосрочно виждане за пътя на еврозоната, включително за „банков съюз“ за защита на вложителите и за предотвратяване на заплахата от фалирали банки за финансовата система като цяло.
преди 12 години Банките не могат да върнат парите на вложителите си , ако всички едновременно си ги поискат и това няма нищо общо това дали са кухи или пълни. Ситуацията с Гърция предролага сериозни проблеми , погрешно е да показват мускули сега. По куха банка от Дойче банк в Европа няма , ако става въпрос за кухо..толкова добри банкери са че Лемън Брадърс ги завлякоха с милиарди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години най-лесно се дават кухи гаранций на кухи хартийки от още по-кухи банки, ужасявам се от гаранцийте а не от липсата им отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Просто се държат надменно , на тях рискът при другите им носи печалба. Чиста проба въжеиграчи и не си дават сметка как гърка ще ги бутне от въжето с тези националицации , а той ще спечели в Гърция и банковата паника е сигурна. Няма сигурна банка в екстремна ситуация , опашките на теглещи парите си пред банките са заразни , въобще имат ли идея как ще се заразят и немците и ще се наредят. Те казват спрете тези в Гърция , то там ситуацията е извън констрол и предстои да стане още по неконтролируема. В края на 2012 ще сме в хиперинфлация при всички положения. В момента трябва да се осигури бързо рефинансиране на банките за предстоящия пожар и помощи за безработни за цялата територия на ЕС за да няма хуманитарни ексцесии.Положението е много сериозно и пожарът е неизбежен в близките месеци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години С други думи немците казват: "Направете си планове за гарантиране на депозитите (не, че вече няма такива по места, но както и да е), така ще успокоите хората ... само не ни забърквайте нас, защото сте много зле". Лудница! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Този разнобой само показва колко е разклатен ЕС и колко си е вързал сам двата крака. Скоро западняците ги чака свободно падане. Ние поне не сме ставали никога. отговор Сигнализирай за неуместен коментар