fallback

ЕК планира още по-тежки реформи в банковия сектор

Регулаторите ще получат широки правомощия, когато една банка е застрашена от фалит

14:14 | 26.05.12 г. 5

Мащабни реформи, с които тежестта от спасяването на фалиращи банки ще бъде прехвърлена от данъкоплатците на облигационерите, готви Европейската комисия, въпреки опасенията, че това допълнително ще изнерви инвеститорите, пише FT.

Според предложението, с което изданието разполага, когато една банка е пред фалит, регулаторните органи ще получават изключително широки правомощия.

Регулаторите ще имат право да сменят мениджмънта и да преструктурират активите на банката, записано е в проекта.

Освен това държавите от Европейския съюз ще трябва да създадат фондове за преобразуване, които ще се финансират от самите банки, но ще бъдат извън съществуващите схеми за гарантиране на депозитите.

По линия на националните фондове може да се финансират и спасителни схеми на други държави, ако е необходимо.

Вече повече от година европейските власти дискутират стабилизирането на банковата система. Чувствителността около детайлите по проектите е изключително висока, затова се предвижда националните регулатори да имат последната дума и сами да предложат изисквания, които банките да покрият.

Ако това бъде одобрено, банковият сектор в Европа ще бъде съставен от своеобразна мозайка от режими и изисквания.

Евркомисарят по вътрешния пазар и услугите Мишел Барние е решен да разкрие подробностите по плана за реформи в банковия сектор в началото на юни, непосредствено преди гръцките избори.

Анонимен източник на изданието коментира, че готвената рамка не е толкова лоша, но няма да бъде приета добре. Експерти в областта на реформите коментират, че отговорът на плана е непредвидим.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:18 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още