Бизнес активността в еврозоната достигна 3-годишно дъно през май, разкрива проучване на Markit, цитирано от BBC.
Индексът на активността в производствения сектор и сектора на услугите се е понижил до 45,9 пункта през май, достигайки 35 месечно дъно.
Еврото поевтиня до 1,2515 долара – рекордно ниско равнище за последните 22 месеца.
Неформалната среща на европейските лидери в сряда вечерта не успя да подкрепи доверието в европейската икономика, след като стана ясно, че лидерите от еврозоната не са единни за това как трябва да се справят с дълговата криза.
Френският президент Франсоа Оланд призова за издаването на общи еврооблигации, които биха позволили на изпитващите затруднения страни да набират средства на доста по-ниска цена.
Германия обаче обяви, че няма да се съгласи на подобна схема, докато финансовата дисциплина в Европа е слаба.
Политическата криза в Гърция също беше дискутирана.
Европейските лидери заявиха, че искат Гърция да остане в еврозоната, но президентът на Европейската комисия (ЕК) Херман Ван Ромпой изтъкна, че страната „трябва да съблюдава поетите ангажименти“.
Крис Уилямсън, главен икономист на Markit, коментира, че данните са признак, че забавянето на европейската икономика „е набрало допълнителна инерция през май“.
„Данните говорят за това, че през второто тримесечие спадът на брутния вътрешен продукт (БВП) в региона ще е най-малко 0,5%. Рецесията в страните от периферията на еврозоната се отразява както на Франция, така и на Германия“, коментира той.
Производствената активност във френските и германските предприятия се е понижила до най-ниските нива от близо 3 години насам, разкрива проучването.
„Данните от май изглеждат ужасно и са предупреждение за това, че икономиката на еврозоната със сигурност ще се свие през второто тримесечие, след като изпадна в стагнация през първото“, казва Мартин Ван Влит, икономист на ING.
„Това не изглежда добре. Данните за Германия са особено разочароващи, тъй като там очакванията бяха по-високи“, коментира Питър Диксън от Commerzbank.