IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тайна помощ от ЕЦБ подкрепя гръцките банки

Извънредната ликвидност за гръцката банкова система се оценява на около 100 млрд. евро, пише Financial Times

11:19 | 22.05.12 г. 27
Автор - снимка
Редактор
Тайна помощ от ЕЦБ подкрепя гръцките банки

Ако сметката е вярна, използването на спешните вливания на ликвидност надхвърля сумата от 140 млрд. евро – над 10% от средствата, отпуснати на банките от еврозоната чрез стандартни операции в рамките на монетарната политика.

Заради рисковете допълнителната ликвидност да създаде инфлация, спешна ликвидна помощ в размер над 500 млн. евро изисква одобрението на 23-членния управителен съвет на ЕЦБ, като прилагането на инструмента може да бъде спряно, ако две трети от членовете му се противопоставят във всеки конкретен случай.

Важното е, че рисковете падат по-скоро върху съответната национална централна банка, отколкото да бъдат разпределени между централните банки на страните от еврозоната, както става при нормалната ликвидност, макар това да би означавало удар по всички, ако една страна напусне еврозоната.

Няма обаче теоретично ограничение за обема на спешната ликвидна помощ, както липсва и например информация каква гаранция трябва да предостави банката-получател или каква лихва плаща в подобен случай.

Примерът с Ирландия показва, че по общо мнение временното използване на спешната ликвидна помощ може да бъде удължено.

Кун каза, че тази помощ трябва да бъде спряна, ако банките фалират. „Това е спешна ликвидна помощ, а не помощ за осигуряване на капиталова адекватност“, каза той.

Секретността около спешната ликвидна помощ обаче създава сиви зони. През миналата седмица управителният съвет на ЕЦБ изключи 4 гръцки банки от редовните ликвидни операции, принуждавайки ги да се върнат към спешната ликвидна помощ. Неофициалната причина е политическата несигурност около плана за рекапитализиране на гръцките банки след изборите в страната от 6 май, оставили политическата криза неразрешена.

Но къде управителният съвет би теглил чертата? Президентът на ЕЦБ Марио Драги вероятно ще потърси политическа подкрепа, преди да бъде прекратена спешната ликвидна помощ за Гърция.

Макар „силното предпочитание“ на ЕЦБ е Гърция да остане в еврозоната, политиците трябва да решат бъдещето на страната, каза Драги през миналата седмица.

„Прекратяването на спешната ликвидна помощ може да се превърне в начин за изхвърляне на Гърция от еврозоната, ако това се цели, или ако Гърция наистина поиска да напусне. Но не мисля, че ЕЦБ се готви да вземе подобно решение“, заяви Лоран Франсоле, анализатор в Barclays. „Мисля, че ЕЦБ ще предостави на политическите сили вземането на решението“, добави той.

Въпреки това неяснотата за начина, по който на практика ще действа финансовата институция й дава възможност за влияние върху политиците от еврозоната. Една заплаха от ЕЦБ за изтегляне на ликвидната помощ в края на 2010 г. убеди Ирландия да приеме международния спасителен финансов план. Без съмнение нейният управителен съвет ще се надява да накара в Атина да се замислят по подобен начин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 7 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
г-н Митев ще се пробвам, като човек да Ви го кажа. Без значение дали е правилно или не това, което казвате, повтаряйки го до безкрай няма да помогне на никой, а само дразни останалите форумци. Когато едно и също нещо се праща и препраща постоянно то е "спам". Моля ако искате да участваме заедно в дискусията, нека да е в добър тон. Всички знаем вашето мнение. Предлагам ви следното. Понеже много държите на следното, напишете една подробна статия на това как точно, с най-малки подробности би могла да се премахне грешката. Говоря съвсем технически, не общо. Примерно кой закон трябва да се промени, как да се промени, как да се преобразува държавното управление така, че то да работи безпроблемно със "незлатни" пари, или обратното, как парите да станат само "златни" или там точно каквото казва вашата теория. Но БЕЗ общи приказки за пригодно и непригодно. Пратете статията на Инвестор, да я прегледа и ако той реши да я публикува, и нека всички дискусии по този казус останат само под нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 6
Иван Митев
преди 12 години
Банките са жертви на стопанска криза и трябва да се помогне.При условия на сегашна държавна финансова грешка, която е особено важна причина за стопанска криза - колкото банките по-добре работят, толкова по-голяма стопанска криза се развива.При запазване на причината за криза, дори с неограничен професионализъм на банкерите е невъзможно успешно преодоляване на сегашни трудности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 2
Боян
преди 12 години
Естествено, че от банките те надуха БВП на повечето държави много чрез безконтролно увеличение на потреблението. Сега следва обратния процес където потреблението да сформира под 50 % от БВП. Този процес може да стане само и единствено чрез реално намаление на самото потребление или намаление на количеството потребление, но то да е придружено с покачване на цените и да се задържи същия баланс на паричното предлагане, което означава чрез инфлация, но и при двата варианта ще се стигне до реално намаляване на потреблението. А точно това намаляване на парите в обръщение е смърт за банките и краят на тяхното господство в икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 1
promanbg
преди 12 години
Прави си, 2 - Комунизмът с неговите манипулации и укриване на важна информация, която масата не трябва да знае, вече е тук. И още. От 2008 г. (вече 5-та година) във всеки текст за кризата присъстват банките!Не разбирам от икономика и финанси, но мисля за всеки е ясно откъде идва кризата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 12 години
Добре дошли в еврокомунизма, където всички живеят еднакво добре, без значение дали работят, купонясват или само се почесват. Да приемаме и ние еврото възможно най-бързо и да се изравняваме с Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 3
dani de vito
преди 12 години
Това значи лудо теглене на капитал от частни лица и прехвърлянето му на друго място ! И този капитал е нашия годишен БВП два пъти ! Богатството натрупано от заеми и дългове се изнася ,да му мисли ЕЦБ колко ще принтира отново !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още