fallback

Меркел пак се намеси в гръцката вътрешна политика

Германският канцлер е предложила на гръцкия президент Папуляс въпросът за членството на страната му в еврозоната да бъде подложен на референдум

10:41 | 19.05.12 г. 23
Автор - снимка
Редактор

Германският канцлер Ангела Меркел нагази дълбоко в гръцките политически води. В телефонен разговор с президента на южната ни съседка Каролос Папуляс Меркел е предложила да бъде проведен референдум за членството на Гърция в еврозоната, предаде АР.

Говорителят на гръцкото правителство Димитрис Циодрас пръв съобщи, че германският канцлер е предложила на президента Папуляс властите в Атина да обмислят провеждането на референдум, който да се състои едновременно с изборите на 17 юни.

Първоначално Берлин отказа коментар, а в последствие отрече Меркел да е отправяла такова предложение. Информацията обаче предизвика остра реакция в Гърция, а политическите лидери посочиха, че това е поредната “неоправдана външна намеса във вътрешните работи в едно особено чувствително време”.

Циодрас каза, че “очевидно и дума не може да става за провеждането на референдум”, тъй като това е извън компетенциите на преходното гръцко правителство.

Говорител на германския кабинет обаче коментира, че “съобщенията за предполагаемото провеждане на референдум са неточни”. От Берлин също така допълват, че разговорът между Ангела Меркел и Каролос Папуляс е бил конфиденциален.

Лидерът на “Нова демокрация” Андонис Самарас коментира, че предложението на германския канцлер е “най-малкото жалко”. "Гърция не се нуждае от референдум, за да докаже своя избор в полза на еврото, избор, който се защитава с кървави жертви", каза Самарас, който въпреки че спечели изборите на 6 май, не успя да състави коалиционно правителство. "Гръцкият народ заслужава уважението на европейските ни партньори", допълни Самарас.

Лидерът на радикалната лява партия СИРИЗА, сочена за фаворит на следващите избори, Алексис Ципрас, посочи, че “Меркел третира Гърция като протекторат”.

Припомняме, че в началото на годината германското правителство направи още един безпрецедентен опит да се намеси във вътрешната политика на Гърция. През януари Берлин настоя да бъде въведен пряк контрол върху бюджета на Гърция и поиска Атина да се откаже от суверенитета си при вземането на решения за бюджетните разходи и данъчната политика. Това също предизвика силна обществена реакция в Гърция.

Отношенията между Атина и Берлин се изостриха в последните две години и половина заради финансовата криза и германския натиск за орязване на гръцките публични разходи.

Германия е твърд застъпник на изключително непопулярни мерки за икономии, които бяха договорени в замяна на спасително финансиране. Орязването на разходите обаче се посрещна бурно от обществеността, а на изборите на 6 май проевропейските партии, които подкрепят спасителните планове, понесоха тежко поражение.

Политическата криза в Гърция се задълбочи, след като лидерите на парламентарно представените партии не успяха да постигнат компромис и да сформират правителство на националното единство. Това отново възроди опасенията, че страната вероятно ще напусне еврозоната.

Актуалните допитвания ясно показват, че СИРИЗА все повече набира популярност сред гърците и вероятно ще излезе като победител от изборите на 17 юни. Лидерът на крайнолявата партия Алексис Ципрас е категорично против строгите икономии, но подкрепя членството на страната му в еврозоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:48 | 13.09.22 г.
fallback