До 12,6% се е увеличила безработицата в България през март при средно ниво за еврозоната от 10,9% и за целия Европейски съюз (ЕС) от 10,2%, показват данни на Евростат.
За сравнение, според данните на Агенцията по заетостта безработицата в страната през март е била 11,5% и е останала без изменение спрямо февруари.
Предварителните данни на Националния статистически институт за безработицата у нас през първото тримесечие ще излязат на 4 май.
Европейската статистическа служба е ревизирала нагоре данните за безработицата у нас през февруари и януари. През февруари нивото на безработицата в България е било 12,5%, а не 12,4%, както беше обявено по-рано. През януари безработицата е била 12,1%, а не 11,5%.
Според оценките на Евростат в Евросъюза близо 24,8 млн. души са били без работа през март, като над 17,3 млн. от тях са граждани на държавите от еврозоната.
В сравнение с март 2011 г. броят на безработните в ЕС е нараснал с 2,1 млн. души, а в еврозоната – с 1,7 млн. души.
И през март Австрия остава държавата в ЕС с най-ниска безработица (4%). Следват я Холандия (5%), Люксембург (5,2%) и Германия (5,6%). На другия полюс са Испания (24,1%) и Гърция (21,7%), но данните, с които Евростат разполага, са за месец януари).
Най-голям спад на безработицата е отчетен в Литва, Латвия и Естония, а най-голям ръст – в Гърция, Испания и Кипър.
Продължава да нараства и младежката безработица в Евросъюза. Средно за ЕС през март нивото на безработицата сред младежите до 25 години се е увеличило до 22,1%, а за държавите от еврозоната – до 22,6%.
Данните на Евростат показват, че над 5,5 млн. младежи в Еврообщността са били без работа през третия месец на годината, като най-слабо изразен е този проблем в Германия, Австрия и Холандия. В Гърция и Испания обаче повече от половината младежи са безработни.
В България нивото на младежката безработица се е увеличило до 32,8% през март. За сравнение, през третия месец на миналата година безработицата сред младежите до 25 години е била малко под 27 на сто.