С последното понижение на рейтинга от страна на агенция Standard & Poor's (S&P) Испания се свлече дълбоко в низходящата спирала. Доходността на испанските държавни облигации надмина след решението на агенцията границата от 6%. Лихви от подобен размер в дългосрочен план четвъртата по големина икономика в Европа няма да може да си позволи. Financial Times прави кратък преглед на ситуацията в страната.
Колко дълбока е кризата в Испания?
Испанската икономика страда от лишенията заради програмата за строги икономии, с която правителството в Мадрид иска да постави дълга под контрол. През последното тримесечие на 2011 г. икономическото производство се сви с 0,3%. Министърът на икономиката Луис де Гиндос смята, че брутният вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие на тази година е намалял с подобна стойност. При две последователни отрицателни тримесечия икономистите говорят за наличие на рецесия.
Как Испания ще изпълни своите цели за дефицита?
След преговори с Европейската комисия Испания наложи отслабване на плана за намаляване на разходите за текущата година. Консервативното правителство трябва да намали дефицита до 5,3% от БВП вместо до първоначално договорените 4,4% от БВП. Партньорите от ЕС са показали разбиране към премиера Мариано Рахой, защото предшестващото го социалистическо правителство е оставяло далеч по-висок дълг от очакваното: бюджетният дефицит през 2011 г. е бил в размер на на 8,5% от БВП, докато социалистите първоначално твърдяха, че е шест процента.
Но за постигането дори на ревизираните цели страната трябва да направи съкращения и да увеличи данъци. В разгара на кризата правителството планира да спести 42 млрд. евро, от които 15 млрд. евро при общините и регионите. Икономистите се опасяват, че иберийците, подобно на гърците, ще попаднат в низходящата спирала на рецесия и спестявания.
За да се избегне това, консерваторите планират да пощадят вътрешния пазар. Така например няма да има допълнително намаляване на пенсиите и заплатите в публичния сектор. Мадрид иска да избегне и увеличение на ДДС. Въпреки това испанците ще бъдат засегнати по-високо, заради увеличението през февруари на данъка върху доходите. И пушачите ще трябва да си бъркат по-дълбоко в джобовете си.
В допълнение централното правителство планира съкращаване на бюджетния орган на регионите. То заплашва проблемните области, че от май ще минат под финансов контрол. Мадрид ги счита за отговорни за провала да се постигнат целите за дефицита. На 17-те полуавтономни региони се пада почти половината от разходите на правителството. Преди всичко управляваната от социалистите Андалусия се противопостави на мерките за строги икономии.
От управляващата консервативна Народна партия вече дойдоха и първите настоявания, че регионите трябва да се откажат в полза на централизирано правителство. Но министър-председателят Рахой не държи на такова радикално лечение.