fallback

Директна банкова рекапитализация чрез спасителните еврофондове е малко вероятна

Не съществуват планове за използване на постоянния или временния спасителен фонд за тази цел, коментира еврокомисарят Оли Рен

17:37 | 27.04.12 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Страните от еврозоната едва ли ще се споразумеят да позволят временния или постоянния спасителен фонд на еврозоната директно да рекапитализират банки без посредничеството на правителствата, посочват официални лица в Брюксел, цитирани от Ройтерс.

Германският всекидневник Sueddeutsche Zeitung съобщи в четвъртък, без да цитира източници, че Европейската централна банка (ЕЦБ) и група страни от еврозоната обсъждат евентуална инициатива да разрешат на притиснати от кризата банки директен достъп до постоянния спасителен фонд на еврозоната.

Идеята е предложена поради опасенията за испанския банков сектор. Резкият спад на цените на недвижимите имоти и рецесията съживиха страховете, че рекапитализацията на испанските банки ще струва по-скъпо, отколкото първоначално се предполагаше.

Според материала на Sueddeutsche Zeitung, „през следващите две седмици група страни от еврозоната ще разгледат възможността за отпускането на директни кредити за нуждаещи се от рекапитализация банки, които все пак са в състояние да оцелеят“. Изданието отбелязва, че Германия решително се противопоставя на подобно решение.

Европейският комисар за валутната политика Оли Рен коментира за Ройтерс, че не съществуват планове за използване нито на Европейския механизъм за стабилност (ESM), нито на временния спасителен фонд (EFSF) за рекапитализиране на испанските банки.

Миналата седмица директорът на EFSF Клаус Реглинг също заяви, че не се водят разговори за промяна на правилата за управление на фондовете.

„Това е системата. Не се водят разговори за промяната й“, заяви той. „Ако бях помолен да предоставя пари директно на банките, това означава, че ще трябва да ги управлявам... Ние не сме готови за това.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:30 | 11.09.22 г.
fallback