Събират се „тъмни облаци“ на хоризонта на „неувереното“ глобално икономическо възстановяване, казва изпълнителният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, цитирана от MarketWatch.
“Ситуацията е крехка и рисковете все още са високи“, заяви Лагард на пресконференция в началото на пролетната среща на МВФ и Световната банка (СБ), стартирала днес.
Европа остава „епицентър“ на рискове, посочва тя. В допълнение към новите пазарни сътресения, банките свиват балансите си в опит да се защитят.
Лагард подчертава, че европейските политици трябва „да поддържат темпа на реформите“.
Лагард защити осъществените в еврозоната реформи, изтъквайки че регионът определено е укрепил защитната стена, създадена да овладее разпространението на дълговата криза.
Заделените фондове са на разположение на Испания, да помогне на банковия си сектор, казва Лагард.
МВФ подкрепя идеята финансовата помощ да бъде предоставена директно на банките, вместо на испанското правителство, допълва тя.
На отделна пресконференция президентът на световната банка Робърт Зелик заяви, че Испания и Италия се нуждаят от помощ.
„Допълнителни мерки ще са необходими“, казва Зелик, тъй като предоставените от Европейската централна банка (ЕЦБ) извънредни заеми за банковата система в размер на 1,3 трлн. долара „са на път да се изхабят“.
„Определено би помогнало ако те получат някаква помощ... която да стимулира икономическия растеж и да осигури политическа подкрепа за реформите“, допълва той.
Зелик отбелязва, че е притеснен, че свиването на балансите на европейските банки ще се отрази негативно на глобалната финансова търговия.
Това ще засегне износители, като страните от екваториална Африка, допълва той.