Бюджетният министър на Испания Кристобал Монторо представи пред парламента в Мадрид най-суровия бюджет на страната от смъртта на диктатора Франсиско Франко насам, съобщи The Financial Times.
Съкращенията на публичните разходи и повишението на данъците е на обща стойност 27,3 млрд. евро.
В речта си пред депутатите Монторо посочи, че Испания, чиито годишни разходи по обслужването на държавния дълг и изплащането на обезщетения при безработица възлизат на 57 млрд. евро, няма да толерира “своенравните автономни области” в стремежа да намали дълговете и бюджетния си дефицит.
Премиерът на страната Мариано Рахой допълни, че бюджетът наистина е “неприятен, но необходим, тъй като алтернативата му е доста по-лоша”, намеквайки за евентуален фалит или спасяване от Европейския съюз (ЕС).
Дясноцентристкото правителство в Мадрид трябва да свие дупката в хазната с малко над 3% само за година – от 8,5% от БВП до 5,3% от БВП, което се постави под съмнение дори от премиера на страната.
Според прогнозите на бюджетния министър в края на годината размерът на дълга ще е 79,8% от БВП, което е доста под средното за еврозоната ниво от 90,4%.
Правителството в Мадрид планира да набере от пазарите 36,8 млрд. евро, или 3,5% от БВП на страната, което означава, че общият публичен дълг ще нарасне с 11 на сто спрямо нивото му от 2011 г.
Икономисти обаче се опасяват, че Мариано Рахой и Кристобал Монторо ще успеят да установят контрол върху харчовете на автономните испански области. Разходите за образованието и здравеопазването са отговорност на регионите, а някои от тях са на прага на рецесията.
Критиците на Монторо го упрекват, че е орязал разходите за научна и развойна дейност с една четвърт, а същевременно почти не е променил разходите за субсидии и заплати в публичния сектор.
Инвеститорите от месеци наблюдават ситуацията в Испания заради опасенията, че ще се наложи и Мадрид да бъде спасяван като Атина, Лисабон и Дъблин. Страната освен това е с най-голяма безработица в Евросъюза.