fallback

Рубини: Еврото трябва да поевтинее до паритет с долара

Периферията на еврозоната се нуждае от реална девалвация, за да успее да възстанови растежа, търговския баланс и конкурентоспособността си, смята икономистът

13:45 | 30.03.12 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Нуриел Рубини. Снимка: Ройтерс

Еврото трябва да поевтинее до паритет с щатския долар, за да може растежът на икономиките от периферията на еврозоната да се възстанови, казва Нуриел Рубини, икономистът, който предвиди финансовата криза, цитиран от CNBC.

„За да успее да възстанови растежа, търговския баланс и конкурентоспособността си периферията на еврозоната се нуждае от реална девалвация“, заяви Рубини на конференция в Италия. „На страните от периферията им е необходимо евро, което не е по-скъпо от щатския долар“.

Въпреки дълговата криза еврото остана на исторически високи нива спрямо долара.

Рубини допълва, че в момента пазарите са „шизофренични“, тъй като не могат да решат дали да наградят страните като Испания и Италия или да ги накажат.

„Наблюдаваме порочен кръг на дефицити, лекувани с бюджетни икономии, които от своя страна задълбочават рецесията“, казва той. „Без растеж социално-политическата реакция ще е пагубна за някои правителства“.

Тези опасения се споделят от много анализатори, тъй като до края на годината еврозоната се очаква да навлезе в повторна рецесия официално.

Така наречените страни PIIGS – Португалия, Италия, Ирландия, Гърция и Испания, все още будят опасения. Тази седмица пазарите са фокусирани върху Испания, която трябва да приеме нов бюджет на фона на масови стачки и протести.

Също днес европейските финансови министри се очаква да обявят мащабно разширяване на спасителния фонд за еврозоната.

Ликвидните инжекции на Европейската централна банка (ЕЦБ) ще помогнат в краткосрочен план, коментира Рубини. Той обаче, предупреждава, че „болезненият процес на понижаване на дълговите нива в региона ще продължи“.

Той допълва, че централната банка е „близо до лимита“ на това, което може да направи в подкрепа на европейските икономики.

Еврозоната все още е на върха на списъка с рискове за глобалната икономика, следвана от волатилността на цените на петрола.

Напрежението в Близкия Изток предизвиква опасения за доставките, въпреки че Саудитска Арабия обеща да компенсира всеки недостиг, причинен от санкциите срещу Иран.

„Дори без военна конфронтация войната на думи става все по-интензивна. Напрежението ще продължава да нараства“, казва Рубини. „Целият Близък Изток е източник на напрежение за глобалната икономика.“

Рубини предупреждава, че ако цените на петрола продължат да се повишават светът ще изпадне в рецесия, а впоследствие и в стагфлация – комбинация от рецесия и инфлация.

Рязко забавяне на растежа в Китай и по-лоши от очакваното данни в САЩ са другите ключови рискове за глобалното икономическо възстановяване, посочва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:00 | 13.09.22 г.
fallback