fallback

Юрген Щарк: ЕЦБ не очакваше банките да изтеглят от нея заеми в такива размери

Еднократно понижение на основния лихвен процент на ЕЦБ бе достатъчно, не исках той да слиза до 1%, обяви бившият главен икономист на централната банка

12:40 | 30.03.12 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Бившият главен икономист на Европейската централна банка Юрген Щарк заяви, че политиците не са очаквали банките да заемат толкова много средства от финансовата институция в рамките на операцията ѝ за дългосрочно рефинансиране, съобщи Bloomberg.

Макар че провеждането на операцията бе уместно, в момента ЕЦБ е в затруднено положение за 3 години и ще бъде нужно време, за да свие баланса си, добави Щарк.

Финансовата институция осигури на банките в еврозоната над 1 трилион евро на два етапа през декември и през февруари с цел да успокои финансовите пазари и да спечели време за правителствата, за да се захванат с преодоляването на дълговата криза в региона.

ЕЦБ понижи и основния си лихвен процент на два пъти през ноември и през декември, връщайки го до рекордно ниското ниво от 1%. „Моето мнение е, че едно понижаване на лихвата бе достатъчно“, каза Щарк, който напусна управителния съвет на ЕЦБ в края на 2011 г. преди мандатът му да е изтекъл. „Не исках да слиза до 1%. Засега видяхме, че нивото на инфлация остава на по-високо ниво от очакваното“, отбеляза той.

Бившият главен икономист напусна ЕЦБ заради програмата за изкупуване на облигации, която бе прекратена, след като банките използваха част от 3-годишните заеми за закупуване на държавни облигации на страни като Италия и Испания.

Макар да признава, че отпускането на кредити „е по-съвместимо с мандата на ЕЦБ“, отколкото изкупуването на облигации, той критикува качеството на допълнителните гаранции, които финансовата институция приема от банките срещу отпусканото финансиране. „Решението за окончателното облекчаване на правилата за допълнителните гаранции бе взето от ЕЦБ, след като вече бяха напуснал“, припомня Щарк.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:19 | 13.09.22 г.
fallback