Масивните ликвидни инжекции за европейската финансовата система, осигурени от Европейската централна банка (ЕЦБ), не успяха да предотвратят свиването на кредитирането за частния сектор и показват колко крехки са перспективите за възстановяването в Европа, пише Financial Times.
Двата транша неограничени 3-годишни заеми за европейските банки, осигурени от централната банка, вляха ликвидност за над 1 трлн. евро.
Според президента на ЕЦБ Марио Драги тази интервенция е предотвратила „тежка кредитна криза“.
Според публикуваните от ЕЦБ данни, въпреки че заемите са насърчили испанските и италианските банки отново да започнат да изкупуват правителствен дълг, кредитите към потребителите и бизнеса продължават да намаляват, макар и с по-бавен темп, отколкото в края на миналата година.
Кредитите, които банките от еврозоната са отпуснали на частния сектор през февруари, са намалели с 11 млрд. евро, съобщава ЕЦБ. През изминалия месец ръстът на кредитирането на годишна база се е понижил до 0,7% от 1,1% през януари, достигайки най-ниското ниво от юни 2010 г. насам, когато еврозоната все още се възстановяваше от рецесията.
„Риск от кредитна криза все още съществува“, казва Мартин Виле, икономист на ING.
По-рано през март ЕЦБ заяви, че ще са необходими „няколко месеца“, за да може бизнесът и потребителите да усетят ефекта от 3-годишните заеми.
През февруари италианските банки са придобили облигации на страни от еврозоната за 22,9 млрд. евро, почти колкото и през януари - 22,6 млрд. евро. През изминалия месец пък испанските банки са придобили ДЦК за 15,7 млрд. евро.