Разточителното поведение на Германия и Франция в началото на това хилядолетие е една от причините за дълговата криза. Това е мнението на италианския премиер Марио Монти, предава Франс Прес.
"Всичко започна през 2003 година, когато еврото беше все още бебе. Тогава Франция и Германия бяха прекалено толерантни към държавния дефицит и дълговете," обясни той в реч в Токио, където е на посещение.
Монти, който смени на премиерския пост магната Силвио Берлускони в средата на ноември, за да спаси застарашената от дългова криза трета икономика в еврозоната, припомни, че Европейският съвет е решил тогава да не наказва двете основни икономики на валутния съюз.
"Европейския съвет, ръководен тогава от Италия, която бе ротационен председател на ЕС (...), посочи, че противно на предложението на Европейската комисия (...) Германия и Франция няма да бъдат обезпокоявани, въпреки че дефицитът им надхвърля 3 процента от брутния вътрешен продукт“, подчерта Монти.
Италианският премиер тогава бе еврокомисар по въпросите на конкуренцията. По думите му не може да се очаква, че когато големите от еврозоната нарушават правилата, страни като Гърция ще ги спазват.
Посещението на Монти в Токио е част от азиатската му обиколка. Той бе вече в Южна Корея, а след Япония трябва да посети Китай и Казахстан. Италианският премиер иска да представи привлекателните черти на една "нова" Италия, която е по-малко бюрократична и по-отворена за чуждестранни инвестиции.
(БТА)