Гръцката централна банка прогнозира, че брутният вътрешен продукт на страната през 2012 г. ще се понижи с 4,5%, заетостта ще намалее с 3%, а нивото на безработица ще надхвърли 19%, се посочва в неин обзор, цитиран от РИА Новости.
По предварителни оценки на финансовата институция през 2011 г. БВП се е свил с 6,9%, като за периода 2008-2011 г. натрупаното му понижение е от 13,2%. При това от банката прогнозират, че началото на възстановяването на гръцката икономика ще бъде поставено през 2013 г., макар че за годината като цяло БВП ще намалее с минималните 0,5%.
Нивото на инфлацията през тази година ще нарасне с 1% или дори по-малко, а през 2013 г. ще ръстът на цените ще се забави до 0,5%, добавят оттам.
От финансовия регулатор твърдят, че 2012 г. ще бъде изключително важна за банковата система на страната, която ще трябва да се приспособи към нова икономическа среда. Банките ще трябва да преразгледат напълно бизнес плановете си, за да се противопоставят на трудностите, които носи със себе си рецесията.
В края на февруари Европейската комисия рязко влоши прогнозата си за свиването на гръцката икономика до 4,4% от БВП през 2012 г. при прогнозирани 2,8% през есента на 2011 г. От ЕК смятат, че икономическият ръст ще се върне в Гърция не по-рано от 2014 г.
Според оценки на гръцката статистическа служба Elstat БВП на страната през четвъртото тримесечие на 2011 г. се се свил със 7,5% на годишна база.
Гърция е в рецесия от 2008 г. и финансира бюджетния си дефицит чрез кредити от Европейския съюз и Международния валутен фонд.
Междувременно гръцката държавна телевизия съобщи, че министърът на финансите на страната Евангелос Венизелос е подал оставка тази вечер, за да оглави участващата в управляващата коалиция лява партия ПАСОК.
Оставката, която бе очаквана, след като Венизелос спечели лидерския пост в партията вчера, е била подадена на заседание на правителството.
Той изигра ключова роля в преструктурирането на гръцкия дълг към частните инвеститори и в преговорите с ЕС и МВФ за отпускането на втория спасителен пакет за страната на обща стойност 130 млрд. евро.