Добрата новина е, че Гърция няма да фалира на 20 март и че доходността по 10-годишните испански и италиански облигации се е понижила под 5%. Лошата новина е, че доходността по португалските облигации все още е над 13%.
Миналата седмица Гърция извърши най-голямото преструктуриране на дълг във финансовата история, при което частните инвеститори отписаха над 100 млрд. евро – условие страната да получи втори спасителен пакет от Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ).
Неограничените заеми, които Европейската централна банка (ЕЦБ) отпусна на банките в еврозоната, успокоиха паниката на облигационните пазари, довела до рекордни спредове между германските ДЦК и тези на останалите страни от валутния съюз.
След като на 8 декември ЕЦБ обяви безпрецедентната си програма за рефинансиране на банковия сектор, доходността по 10-годишните италиански облигации се понижи с над 150 базисни пункта, а тази по еквивалентните испански облигации с над 80 пункта.
„Ликвидността на ЕЦБ е от жизнено значение“, казва Робин Маршал, директор на Smith & Williamson Investment Management в Лондон.
„Те купиха време, което сега трябва да бъде използвано за прилагане на необходимите реформи. Трудно е да си представим, че няма да има още фалити и още загуби за частния сектор. Вероятно до края на годината ще станем свидетели на ново пазарно сътресение“.
Доходността по 10-годишните португалски ДЦК достигна 13,71%, понижавайки се от рекордните 18,29% на 31 януари.
Португалия, чийто облигации са лишени от инвестиционен рейтинг, както от Moody’s Investors Services, така и от Standard & Poor’s и Fitch Ratings, рискува да се окаже следващата страна, чийто дълг ще трябва да се преструктурира, казва Матео Реджеста, стратег на BNP Paribas в Лондон.
„Пазарите не вярват, че Гърция е уникален случай“, казва Реджеста. „Ситуацията в Португалия е много подобна.“