Най-голямата разлика между 3-годишните заеми, предложени от Европейската централна банка (ЕЦБ) в сряда и тези от декември, може да не се окаже малко по-големият им размер – 530 млрд. евро в сравнение с 489 млрд. евро – а това кой точно се е възползвал от ликвидността, пише Financial Times.
Фактът, че толкова много от по-малките банки изглежда са взели участие в програмата означава, че фондовете на ЕЦБ вероятно се използват по различен начин.
Финансиране са потърсили около 800 банки – два пъти повече отколкото през декември. Повечето от тях са от страни от „сърцето“ на еврозоната като Германия, а не от периферията, където се предполага, че проблемите с ликвидността са най-остри.
При това страховете на някои банки, че ще получат стигма, ако се възползват от дългосрочната операция за рефинансиране на ЕЦБ (LTRO), не се оправдаха.
По-широкото участие на по-малките банки, включително на финансовите подразделения на производители на автомобили, беше на практика провокирано от ЕЦБ, която допълнително облекчи критериите за това кои облигации приема като обезпечение.
Това е добра новина за кредитния пазар, тъй като именно по-малките банки са тези, които са най-близо до малкия и средния бизнес. И все пак може да изминат месеци, преди да станем свидетели на съживяване на кредитирането, пише FT.
Хюи Ван Стийнс, банков анализатор на Morgan Stanley посочва, че той лично не смее да прогнозира колко точно от дългосрочно отпуснатите средства ще достигнат до реалната икономика. „На фона на рисковете, пред които може да се окаже изправена банковата система след 3 години, банките едва ли ще са склонни да преиграват“, коментира той.
Страхът от кредитна криза, която завлича „реалната“ икономика обратно в рецесия, е една от причините ЕЦБ да предприеме програмата за кредитиране. Друга причина бяха огромното количество достигащ матуритет банков дълг и изнервените финансови пазари, на които банките едва ли можеха да разчитат.
Подобни съмнения съживиха страховете за уязвимостта на банките и риска от катастрофален колапс. Не липсваха и опасения за „хаотично понижаване на дълговата тежест“ - паническа разпродажба на активи от страна на някои банки, която би засегнала балансите и на останалите финансови институции.
Ще има ли нова програма за кредитиране (LTRO 3)? ЕЦБ вероятно ще е предпазлива. Въпреки това Юрген Майкълс, икономист на Citigroup посочва, че ако има нови сериозни проблеми с ликвидността на междубанковия пазар, това не може да бъде изключено.
„ЕЦБ вероятно ще е доста прагматична“, допълва той.
„С действията си ЕЦБ премахна заплахата от фалит на банка в еврозоната“, заяви сър Марвин Кинг, управител на английската централна банка в сряда.