Европейската централна банка е отпуснала кредити на банките в еврозоната в размер на 530 млрд. евро. Заемите са за срок от три години и с лихва от 1 на сто, а като обезпечение по тях са били предоставени държавни ценни книжа на страни от еврозоната.
От евтините кредити са се възползвали общо 800 банки от еврозоната. При предишния подобен аукцион, проведен през декември, банки от еврозоната получиха общо 489 млрд. евро заеми.
Обявяването на резултатите от новата програма за дългосрочно кредитиране на банките от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) може да предизвикат разпродажби на фондовите борси, предупреждават анализатори.
„Рисковете са по посока спад“, коментира Марк Оствалт от Monument Securities за CNBC. “Както и в случая с Гърция, залозите са да се случи нещо голямо. Рисковете обаче остават. Краят на месеца е, а заради големите ръстове на фондовите борси и високата доходност по държавните облигации мнозина ще потърсят извинение да продават“, обяснява Оствалт.
Съобщението на ЕЦБ от 8 декември, че на банките от еврозоната ще бъде предложено неогранчиено количество тригодишни кредити при лихва 1 на сто предизвика двумесечно рали при цените на активите.
Причината е, че бяха решени средносрочните проблеми с финансирането на банките, което премахна риска от системна криза, подобна на тази при банкрута на Lehman Brothers.
Като резултат от операцията рисковият апетит се увеличи, кредитните спредове се свиха, а печалбите на инвестиционните банки от търговски операции нараснаха значително.
„Резултатите от действията на ЕЦБ ще бъдат почти толкова важни за САЩ, колкото са и за Европа“, посочват от Bank of America Merrill Lyunch.
След предишния аукцион цената на италианските облигации се е вдигнала с 9%, акциите на Societe Generale са поскъпнали с над 20%, а тези на германската банка Commerzbank са повишили с 31 на сто, подкрепяйки DAX към ръст от 14%.
„Няма място за съмнение, че решението на ЕЦБ да вкара в банковия сектор на еврозоната близо половин трилион евро през декември имаше дълбоко значение за пазара. То позволи на президента на институцията Марио Драги да заключи, че големият кредитен срив е избегнат“, казва Найл Мелър от BNY Mellon.
Биковете се надяват, че банките ще решат ликвидните си проблеми чрез действията на ЕЦБ и ще инвестират в облигации на периферните страни от еврозоната в преследване на добра доходност. Именно такива бяха ефектите от първата операция по дългосрочно кредитиране.
преди 12 години Извинявай, не съм те разбрал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не ме разсмивай .... За какви български банки говориш, при положение че чисто български са само няколко. Най-голямата "българска" банка "Уникредит" получава кредитен ресурс от централата, която е в Италия например. Така е и с другите банки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Добро решение.Е да банките ще спечелят от спреда между 1 % и 5.2 за Италия.Това означава безплатен обяд за банките ,но май няма друго решение.ЕЦБ не може да изкупува дълга на страните в еврозоната пряко - а би трябвало.В САЩ е така.Фед изкупува облигации и лихвите падат на рекордно ниски нива.Кредитните агенции намалиха кредитния рейтинг на САЩ а на следващия ден страната им се финансираше на по-ниски лихви.Пък дано има и малко по висока инфлация.Контролираната инфлация в момента е полезна.В някои страни в еврозоната има дефлация което означава депресия за дълъг период.Само чрез инфлация може да се обезценят парите ,което означава и обезцека на дълговете на държавния и частния сектор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Всъщност решението на ЕЦБ е добро - то успокоява пазарите и намалява доходността по държавните ценни книжа на страните в Еврозоната, с което намалява тяхното дългово бреме поне в краткосрочен план.Разковничето обаче е в една подробност - ЕЦБ приема като обезпечение същите тези ДЦК като по този начин се излага цялата парична система на системен риск. Все едно един инвеститор да купи една жилищна кооперация, която му носи възвръщаемост от 5%, след това да изтегли ипотечен кредит от банката на стойността на инвестицията при лихва 1% и да ипотекира същия този имот. В този случай инвеститора реализира 4% безрискова възвръщаемост от заемния капитал, което води до безкрайна възвращаемост спрямо вложения имагиненрен собствен капитал. Обезпечението, което приема ЕЦБ, трябваше да е от друго естество. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ти къде прочете, че казвам "инфлацията значела растеж"? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години значи по времето на виденов и луканов сме били в супер разтеж с онази хипер инфлация.... може някакви мътни икономически теории да намекват , че инфлацията значи растеж, но последните няколко години показват, че теориите са по скоро мътни отколкото верни. даже е по-сигурно, че инфлацията увеличава процента на бедното население в държавата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това за пръв път го чувам - че инфлацията значела растеж!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И още инфлацията облекчава длъжниците, а правителствата са големи длъжници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тогава кажи какво измерва растежа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Власт! отговор Сигнализирай за неуместен коментар