Гърция се доближава до момента, в който няма да има друга алтернатива освен да напусне еврозоната, тъй като наложените й бюджетни икономии спъват икономическото й възстановяване, казва носителят на нобелова награда за икономика Пол Кругман, цитиран от Bloomberg.
“Въпреки че сътресението ще е изключително силно, Гърция скоро няма да има друга алтернатива“, посочва Кругман, който е и професор по икономика от Университета в Принстън.
Вчера германският парламент одобри втория спасителен пакет за Гърция, като част от по-широк план за овладяване на дълговата криза в региона, договорен по-рано този месец.
Рейтинговата агенция Standard&Poor's пък понижи кредитния рейтинг на Гърция от СС на SD (selective default - частичен фалит), след което ЕЦБ временно преустанови приемането на гръцки ДЦК като обезпечение по кредити.
На срещата си в Мексико финансовите министри на страните от Г-20 отказаха допълнително финансиране чрез Международния валутен фонд (МВФ), докато страните от еврозоната не предоставят собствени средства.
Кругман изтъква, че Португалия, която наред с Ирландия и Гърция получава международна помощ, не е в същото положение като Гърция и че „с малко късмет никога няма да бъде“.
Въпреки това „не е за вярване“, че Лисабон ще успее да се върне на облигационните пазари през 2013 г., допълва икономистът.
Това ще е „твърде невероятно“, коментира той. „Какво може да се случи през следващите 19 месеца? Основните събития, на които със сигурност ще станем свидетели са рецесия в Европа, нов, този път неприкрит, фалит на Гърция и вероятното изгонване на страната от еврозоната. Никое от тези събития няма да облекчи положението на Португалия.“
На въпрос за евентуална китайска подкрепа за еврозоната Кругман изтъква, че такава не е необходима, тъй като ресурсите за решаването на дълговата криза „са налични в Европа“.
Вчера германският канцлер Ангела Меркел заяви, че „засега обсъждане на евентуалното разширяване на временния и постоянния фонд за стабилност на еврозоната не е необходимо, тъй като доходността по италианските и испанските облигации е ниска".
преди 12 години Не е нужно цяла европа да носи тежестта на гръцките грешки. вън от зоната, драхма, хиперинфлация, финансов борд. нека сами си носят тежестта, както ние го правим от време луканово досега. те и без това със закон приеха, че няма да плащат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години пални глупости си написал, не си ли даваш сметка че тези хора са живяли години наред в измислен свят с нереално високи доходи, ако ецб им изкупи дълга и те продължат да харчат в същия темп, само ще се допринесе за сриване на еврото и висока инфлация. просто тези държави трябва да са научат да живеят по скромнно , спрямо реалната им продуктивност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кругман е прав. А дългът не трябва да се изкупува от ЕЦБ, защото това ще зарази цялата европейска икономика. Това е Морален риск. Същото ще поискат и Потугалия, Испания, Италия и т.нат. И къде ще е отговорността на инвеститорите и на държавата? И отново, защо някой друг да носи отговорността и тежестта? В дългосрочен план това ще е пагубно. Представете си, че някой институционален инвеститор изкупи целия дълг на Гърция и след това й го опрости. За няколко години това ще е добре, но в рамките на 10-15 години новия дълг ще надмини настоящите нива, защото за Гърците ще си остане по-лесно да се движат по сегашния икономически коловоз. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За съжаление единственния , пряк и бърз път по който Европа има шанс да излезе от ситуацията се блокира от Германия. Вместо ЕЦБ честно и почненно да изкупи целия дълг на дължавите и той да се ликвидира , те натискат държателите на държавен дълг да го продават на 70% от стойността му. ЕЦБ има ход - купува тези книги и ги превръща в свои облигации , дългът продължава да съществува за държавите и те си го плащат , но ЕЦБ го покрива чрез своите облигации и лихвата му ще падне драстично...Чак тогава икономиката може да започне да се възтановява , това ще окаже натиск върху еврото и ще го обезцени може би..малко вероятно е да го обезцени с повече от 30-40% , като дори е вероятно възтоновяване след това. Политиката на Германия и ЕЦБ ще разсипе ЕЗ - еврото. Кругман е прав , те отлагат и задълбочават проблема и буквално злоупотребяват.Ще съсипят и без това разсипаните ни икономики..безработицата ще хвърчи защото те и поставят страхотен двигател. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Защото, на тези мизерници всякак им се иска еврозоната да не живне. И при всеки изглед за раздвижване, излизат 5- 6 такива да обясняват как нямало да стане работата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Защо пък точно през следващите 19 месеца Защо този професор не си гледа американската икономика Бъдещето на Европа е в ръцете на европеиците Просто немци французи българи румънци холандци поляци трябва да се чувства и да мислят по-вече като европеици а не като отделни нации Чаоо Желая им успех отговор Сигнализирай за неуместен коментар