Сделката с гръцките кредитори ще се разпадне, след като през април в Атина бъде избрано ново правителство, прогнозира хедж фонд мениджърът Денис Гартман, цитиран от CNBC.
Въпреки че инвеститорите се надяваха, че споразумението ще доведе до успокояване на ситуацията в силно задлъжнялата балканска страна, Гартман посочва, че заложените цели, особено тези за понижаване на съотношението на дълг към брутен вътрешен продукт (БВП), както и мерките за бюджетни икономии, имат малък шанс да бъдат изпълнени.
„Всичко, което политиците могат да направят е да отложат фалита с няколко седмици, или в най-добрия случай с няколко месеца“, пише Гартман в писмо до свои клиенти. „Гърция ще фалира, но вероятно не докато сегашното правителство е на власт“.
Рязкото понижение на минималната работна заплата, разходите за здравеопазване и пенсиите никога няма да бъдат приети от хората по гръцките улици, допълва той.
След два месеца гърците ще избират нов парламент и последните проучвания говорят за нарастваща популярност на левите партии, които се противопоставят на мерките за бюджетни икономии.
След изборите ще имаме ново правителство и никой не трябва да се съмнява, че първото му решение ще е да зачеркне всички споразумения, посочва той.
Гартман определи като комична заложената цел дълговата тежест на страната да бъде понижена до 120% от БВП до 2020 г., тъй като според него, изчисляването на подобен показател за следващите 8 години е невъзможно.
Ратифицирането на споразумението от всички европейски страни също е под въпрос. Анализатори на Nomura Securities се съмняват, че Финландия и Дания ще подкрепят сделката.
„Фактът, че споразумението е постигнато е положителен, тъй като то предотвратява един непосредствен и хаотичен фалит“, се казва в анализа на Nomura. „Въпреки това сделката тепърва предстои да бъде ратифицирана от парламентите на всички европейски страни, като съществуват определени рискове за гласуването във Финландия и Дания“.
Според Гартман обаче, рисковете са дори още по-сериозни.
Рецесията в Гърция скоро ще прерасне в депресия, тъй като страната се опитва едновременно да възстанови конкурентоспособността си и да затегне фискалната дисциплина – нещо, което докарва гърците до „отчаяние“, изтъква Гартман. Те ненавиждат икономиите, които страните от еврозоната и особено Германия им налагат.
„Нещата се свеждат до това, че Гърция и Германия на практика са във война“, казва Гартман.
Той препоръчва на клиентите си да продават евро, което след обявяването на сделката поскъпна спрямо останалите глобални валути.