Най-голямата швейцарска банка UBS е отстранила временно от работа неколцина цюрихски дилъри като част от международно разследване по подозрения в манипулиране на междубанковите лихви, предаде AFP, позовавайки се на публикации в икономически издания.
Един от отговорниците по определянето на лихвите, Иван Дюкро, заедно с ръководителя на отдела за определяне на краткосрочните лихви, Холгер Зегер, са част от група цюрихски дилъри, отстранени временно от постовете им в рамките на разследването, посочва Financial Times.
Някои от тях са били отстранени миналата година, а други – в края на януари. UBS отказа да коментира информацията.
Швейцарските власти обявиха на 3 февруари, че започват разследване по подозрения в манипулиране на междубанковите лихви Либор (Libor - London Interbank Offered Rate) и Тибор (Tibor - Tokyo Interbank Offered Rate).
Според Комисията по конкуренцията (Comco), която обяви разследването след "самопризнание", възможно е действията на операторите" да са предизвикали изкривяване на референтните лихви в тяхна полза".
„По-конкретно - тайно споразумение между търговците на деривати е можело да повлияе на нивото на LIBOR и TIBOR. Освен това на манипулация може да са били подложени пазарните условия, отнасящи се до дериватите, които зависят от тези лихвени проценти“, посочват от Comco. Отбелязва се, че разследването е започнало, след като от регулатора са получили информация за вероятни незаконни споразумения между банките.
Освен двете големи швейцарски бланки, UBS и Credit Suisse, още десетина чуждестранни банки и посредници са обект на разследването.
Регулаторът проверява дали се е отразила на швейцарския пазар дейността на следните банки: американските Citigroup и JP Morgan Chase, британските HSBC и Royal Bank of Scotland, холандската Rabobank, френската Societe Generale, германската Deutsche Bank, както и японските Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Mizuho и Sumitomo Mitsui.
Десетина дилъри вече са отстранени от работа или уволнени в UBS, Royal Bank of Scotland, Deutsche Bank, JP Morgan Chase и Citigroup.
Международните междубанкови лихви се изчисляват всеки ден по данни, подадени от различни банки. Те се използват при много финансови договори и продукти (като срочни договори или жилищни кредити).