Гръцките лидери се споразумяха за реформите, необходими за отпускането на втория спасителен пакет за страната.
„Да, сделка има“, обяви гръцки правителствен представител, цитиран от CNBC.
Гръцкото правителство потвърди, че е постигната сделка между коалиционните лидери за нови мерки за бюджетни икономии, поставени като предварително условие за отпускането на втория спасителен пакет.
Все още не е потвърдено дали един от по-малките коалиционни партньори в правителството на Лукас Пападимос - крайно дясната партия Laos, се е съгласила на споразумението.
„Две основни политически партии са подкрепили споразумението, все още не знаем дали Георгиус Карацаферис (лидерът на Laos) също ще се съгласи“, посочва правителственият говорител Пандалис Капсис, цитиран от Guardian.
След обявяването на новината европейските индекси отбелязаха ръст, а еврото се повиши с 0,2% до 1,3281 долара.
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги потвърди, че гръцкото правителство е постигнало сделка за отстраняването на последните пречки пред отпускането на новия спасителен пакет за страната.
Драги заяви, че Пападимос му се е обадил по телефона и го е информирал, че споразумение между основните гръцки политически партии е постигнато. Шефът на ЕЦБ допълва, че сделката за реформите в Гърция ще бъде обсъдена от финансовите министри на еврозоната по-късно тази вечер.
Кредиторите на Гърция се срещат днес в Париж, за да обсъдят сделка, предвиждаща 3,6% лихва по новите 30-годишни облигации, с които ще бъде заменен гръцкия дълг. Целта е до 2020 г. дълговото бреме на страната да се понижи до 120% от брутния вътрешен продукт (БВП) от 160% през 2011 г., съобщава Bloomberg.
Формално предложение за преструктурирането на гръцкия дълг ще бъде направено на 13 февруари. Това би позволило процедурата да бъде завършена преди 20 март, когато Атина трябва да направи следващото плащане по задълженията си.
Гръцкият парламент се очаква да гласува условията по преструктурирането на дълга на 12 февруари.
Междувременно Марио Драги разсмя журналистите на пресконференция във Франкфурт, когато описа Гърция като „уникална“.
„Гърция е уникална. Всичко около Гърция е уникално“, заяви Драги, цитиран от Guardian.
„Съжалявам да го кажа, но не мога да кажа нищо за това, как ще бъде постъпено с гръцките ДЦК, които ЕЦБ притежава“, допълни той.
Така Драги отхвърли спекулациите, че централната банка ще понесе загуби по гръцките активи, които притежава, като част от сделката за спасяването на страната.