fallback

Дж. Фридман: Германия е съучастник в неразумните кредитни практики на Гърция

За да насърчи износа си тя даде възможност на държавите от еврозоната да получат достъп до заеми при лихвени проценти, които не заслужават, твърди политологът

16:34 | 06.02.12 г. 6

Преди малко повече от седмица германското правителство предложи „бюджетен комисар“ от еврозоната да осъществява пряк контрол върху бюджета на Гърция. С това предложение Берлин поиска от Атина да се откаже от суверенитета си в името на финансовата помощ, с която да бъде предотвратен фалит на южната ни съседка.

Въпреки че Европейската комисия (ЕК) отхвърли предложението, то далеч не е потънало в забрава. Гърция не може да се разплаща с кредиторите си, което води до два изхода за страната: или да обяви фалит, или да продължи преговорите с частния сектор, Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ), посочва главният изпълнителен директор на американската компания за стратегически анализи Stratfor и известен политолог Джордж Фридман.

Според него споразумението на Гърция с кредиторите й ще се състои от три части: опрощаване на част от дълга, допълнителна финансова помощ от ЕС и МВФ и споразумение за ограничаване на правителствените разходи и увеличаване на данъците, така че да се избегнат бъдещи суверенни кризи или поне да бъде платен част от гръцкия дълг.

Германците със сигурност не вярват на гърците, тъй като последните още не са изпълнили вече поетите пред кредиторите ангажименти. Именно липсата на доверие доведе до предложението за бюджетен контрол, но това би било нещо нормално, ако ставаше въпрос за корпорация или частно лице, смята Фридман.

Подобно искане от една национална държава обаче е недопустимо според анализатора. Държавността се основава на две предпоставки. Първата е, че националната държава представлява уникална легитимна общност, чиито членове споделят общ спектър от ценности и интереси. Втората предпоставка е свързана с възникването на държавата. Фридман посочва, че това се случва по народната воля и само тя има право да определя действията на държавата.

„Няма съмнение, че Гърция е една нация и че правителството в Атина в съответствие с принципите на държавността е отговорно към гръцкия народ“, пише Фридман в анализа си.

Германия твърди, че Гърция се е провалила като държава, заради което кредиторите имат моралното право и силата да прекратят принципа на национално самоопределение. Това е изключително радикална концепция и е важно да се разбере как се е стигнало до нея, пише в анализа на експерта.

Причините според него са две. Първо гръцката демокрация, както и много други демокрации, изисква държавата да е от полза за хората. Политиците в Гърция, които искат да бъдат избрани, трябва да предоставят гаранции за същите тези ползи. Оттам идва и натискът за прекомерните разходи.

Втората причина според Джордж Фридман е свързана със статута на Германия като втория по големина износител в света. Около 40% от германския брутен вътрешен продукт (БВП) се формира от износа на страната, като по-голямата част от него е за ЕС. Ето защо Берлин има интерес да увеличи търсенето и потреблението, в противен случай страната би изпаднала в депресия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:42 | 14.09.22 г.
fallback