Една от най-големите опасности за Европа е да се стигне до „балканизация”. Такова мнение е изразил финансовият министър на Великобритания Джордж Озбърн.
Според него това означава, че вместо да се преследват общи икономически интереси, в Европа има фрагментация на икономическите политики и всяка страна преследва своя частен интерес.
„Смятам, че най-големият риск от кризата в еврозоната и това, което я прави толкова вредна за света, е това, че може да се стигне до балканизация – и това се видя миналата година”, заяви Джордж Озбърн по време на икономическия форум в Давос.
„Вижда се добре, че френският бизнес се справя добре във Франция, френските активи се покриват от френски пасиви, немските активи – от немски пасиви, а няма единен пазар в еврозоната и единен пазар, тъй като всеки се опитва да предпази своите активи. ТОва е нещо, което искаме да видим, че се преодолява”, обяснява Озбърн.
Британският финансов министър отново посочи, че еврозоната трябва първо сама да увеличи ангажиментите си към спасителните фондове и едва след това трябва да разчита на международните кредитори за преодоляване на дълговата криаза.
Озбърн е катеоричен, че ако еврозоната отдели повече пари светът ще бъде по-благосклонен да вкара повече средства в Международния валутен фонд.