Държавите от еврозоната увеличават натиска върху заплашената от фалит Гърция. Няколко министри на финансите, най-вече от северните държави-членки, призоваха атинския си колега Евангелос Венизелос тази вечер в Брюксел най-сетне да отвърне на поетите обещания за реформа, разказаха дипломати в понеделник след заседанията на министрите на финансите от еврозоната. В Гърция положението е особено драматично, тъй като преговорите за частично опрощаване на дългове все още не са завършени, предаде DPA.
Много по-добра е финансовата и икономическата ситуация в Италия и Испания. Министрите са похвалили реформите и намеренията на новите правителства в двете страни. Италия се представляваше от премиера Марио Монти, който същевременно е и министър на икономиката.
Споразумението за облекчаване на дълга от страна на частните кредитори е ключова предпоставка за пускането на новия пакет от помощи. Преговорите по „подстригването“ се точат в продължение на седмици и зависят между другото и от въпроса колко високи ще са лихвените проценти по новите облигации, които ще се издават в замяна на част от неизплатените суми към кредиторите. Комисарят на ЕС по валутните въпроси Оли Рен обаче е оптимист, че компромис между гръцкото правителство и финансовия сектор все още може да бъде постигнат.
Според информация от средите на гръцкия министър на финансите дискусиите са протекли „интензивно и конструктивно". Трудните преговори, при спазването на някои условия, може да бъдат подписани и подпечатани до 13 февруари. „Преговорите продължиха добре. Разговорите ще продължат по-интензивно ", заявяват източници на агенцията.
При това не става дума само за преговорите с Международната банкова федерация (IIF), които продължават от миналата сряда. Това се отнася и за участието на банките и други притежатели на гръцки държавни облигации.
Зад кулисите обаче дипломатите показаха ясно, че споразумението трябва да бъде факт до специалната среща на върха на лидерите на ЕС следващия понеделник. Все пак обаче не е поставен официален краен срок. Но Атина е под огромен натиск да постигне споразумение възможно най-скоро, защото в противен случай е заплашена от национален банкрут.
Сред темите на обсъждане е бил и договорът за бъдещия постоянен спасителен фонд (ESM). Стартът на ESM ще бъде изместен за юли. Германия се противопоставя на предположението, обхватът на ESM да бъде удвоен до 1 трлн. евро. Конкретни решения на обема обаче няма да бъдат взети по време на срещата, подчертават дипломати.