След като международната рейтингова агенция Standard & Poor's понижи максимално високия дългосрочен кредитен рейтинг на Франция с една степен, търсенето на френски държавни облигации от централни банки и държавни фондове на развиващите се страни рязко нарасна, е заявил ръководителят на агенцията France Trésor Филип Милс в интервю за френския вестник Le Figaro, цитирано от ИТАР-ТАСС.
През миналата седмица агенцията, която е на подчинение на министерството на икономиката и управлява държавния дълг, е емитирала на международните пазари средносрочни и дългосрочни облигации на обща стойност около 18 млрд. евро.
„Регистрирахме значителен ръст на търсенето от централни банки и държавни фондове. Те и по-рано купуваха наши ценни книжа, но сега делът има нарасна с пъти“, е подчертал Милс. Той е отбелязал също, че търговските банки са започнали да купуват по-малко френски съкровищни бонове.
По думите му това е следствие от по-силния интерес на кредитните институции към закупуване на високодоходните държавни облигации, емитирани от страни от еврозоната, намиращи се на ръба на икономическата криза – Португалия и Испания.
„Финансовите институции, получавайки заем от Европейската централна банка с лихва от 1%, след това могат да закупят със средствата ценни книжа на тези държави, осигурявайки си по този начин висока печалба“, е обяснил Милс. „Лихвите по френските държавни облигации са много ниски и разликата (с процента на отпусканите кредити от ЕЦБ) е малка. Затова търговските банки не са основни купувачи на нашите съкровищни бонове“, е добавил той.
Според него собствениците на френски дългови книжа могат сега да се обособят в 3 категории – френски организации, инвеститори от еврозоната и компании извън Европа.
През тази година Франция планира да емитира ДЦК за 178 млрд. евро.