Италианските банки са се облагодетелствали максимално от 3-годишните нисколихвени кредити, отпуснати от Европейската централна банка през декември на финансови институции от еврозоната, на обща стойност 489 млрд. евро, съобщи Financial Times, позовавайки се на Morgan Stanley.
Според публикацията в британското издание UniCredit, която по стойност на активите е най-голямата италианска банка, е получила заем от 12,5 млрд. евро, следвана от Intesa Sanpaolo с 12 млрд. евро и Monte dei Paschi di Siena с 10 млрд. евро.
Данните показват зависимостта на банките в някои държави-членки на еврозоната от спешното кредитиране, предоставяно от ЕЦБ. Те демонстрират колко признателна трябва да бъде италианската финансова система на новия президент на ЕЦБ, италианеца Марио Драги, който пое поста през ноември и малко след това въведе новия механизъм за финансиране, твърди Financial Times.
Взетите назаем средства от ЕЦБ от страна на италианските банки, които общо надхвърлят 50 млрд. евро, покриват над 90% от нуждите им от финансиране за 2012 г.
Други сериозни потребители на предоставяните кредити са Royal Bank of Scotland с 5 млрд. евро, което представлява една четвърт от нуждите ѝ от финансиране за 2012 г. според анализаторите на Morgan Stanley, и испанските банки с общо над 25 млрд. евро, които по този начин са осигурили една трета от необходимия капитал за годината.
Повечето френски и испански банки не са пожелали да разкрият данните за взетите заеми.
Поддръжниците на действията на ЕЦБ подчертават важността на провежданата политика от финансовата институция. „Пазарът подценява важността на тази схема за избягването на кредитен крах“, заяви Хув ван Стеенис, автор на доклада на Morgan Stanley.
Втори аукцион на 3-годишни кредити ще бъде проведен на 28 февруари.
В свое изявление в ОАЕ вчера Драги прогнозира, че търсенето при него вероятно „ще бъде по-ниско от това на първия, но все още много високо“.
Анализатори обаче очакват скоро да се появи банкова система „на две скорости“, като една част от банките ще разчитат на нормални пазарни механизми за финансирането си, а други – на изкуствена системна подкрепа.
3-годишните кредити, отпуснати от ЕЦБ през декември, са увеличили осигурената от нея ликвидност със 193,4 млрд. евро, отбелязват от Financial Times. *Редактирано след опровержението за спиране на търговията с акциите на UniCredit