По-строги фискални правила планират европейските лидери, става ясно от последния проект за новия фискален договор, с който Bloomberg разполага. В него са отразени и някои забележки на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Предвижда се централизираният корекционен механизъм да се задейства автоматично в случаи на значителни отклонения от целевия структурен дефицит в размер на 0,5% от брутния вътрешен продукт (БВП).
Пактът освен това дава правото на Съда на Европейския съюз да глобява държавите, чието фискално законодателство не отразява целите за балансиране на бюджета.
Предвидено е съдът да може да налага еднократни санкции в размер до 0,1% от БВП на страната, като сумата ще се събира в постоянен спасителен фонд на еврозоната.
При „извънредни обстоятелства“ обаче държавите ще могат да избягват глобите, пише още в проектодоговора. За извънредни обстоятелства се считат тежки икономически кризи и други събития със силно отражение върху фискалните позиции на дадена държава.
В текста е посочено, че договорът ще влезе в сила, след като бъде прието от 12 от 17-те страни-членки на еврозоната.
Още на 12 януари Йорг Асмусен, член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ, поиска да бъдат направени съществени изменения в проектодоговора за фискален съюз. Именно Асмусен настояваше Съдът на справедливостта да има някаква роля при контрола на изпълнението на договора.