Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви, че инвеститорите са отчели предварително предприетите от Standard & Poor’s понижения на рейтинги в еврозоната и постави под въпрос значението на рейтинговите агенции, съобщава Bloomberg.
„Никога не бих коментирал конкретни рейтинги, но определено е логично да се запитаме, доколко важни са тези рейтинги за пазара като цяло, за инвеститорите?“, коментира Драги от трибуната на Европейския парламент в Страсбург, късно вечерта в понеделник.
„Както изглежда, в общи линии пазарите са очаквали измененията на рейтингите и са ги отчели предварително. Трябва да свикнем да се справяме без рейтингови оценки или най-малкото да определяме кредитоспособността сами“, като разчитаме в по-малка степен на рейтинговите агенции, посочва той.
На 13 януари S&P лиши Франция и Австрия от първокласните им рейтинги и понижи оценката си за още 7 страни от еврозоната, оставяйки единствено Германия със стабилен „ААА“ рейтинг.
Като повторение на феномена със засиленото търсене на щатски ДЦК, последвало понижението на щатския рейтинг от S&P през август, инвеститорите пренебрегнаха промяната в оценките на агенцията и за Европа.
Вчера Франция продаде едногодишни облигации за 1,895 млрд. евро при доходност от 0,406% спрямо 0,454% на 9 януари. Финансовото министерство в Париж продаде облигации на обща стойност 8,59 млрд. евро, включително ДЦК с 3- и 6-месечни матуритети. Доходността по всички облигации се понижи. Днес бе отчетен спад в доходността и по време на испанския аукцион.
Понижаването на първокласния „ААА“ кредитен рейтинг на САЩ на 5 август предизвика трус на фондовите пазари, който всъщност превърна американските ДЦК във фаворит на инвеститорите. На 18 август доходността по 10-годишните щатски ДЦК се понижи до рекордните 1,97%. През следващия месец доходността им падна до ново рекордно ниво - 1,67%.
Вчера S&P лиши от първокласен кредитен рейтинг и европейския фонд за финансова стабилност (EFSF), предназначен да защитава изпитващи фискални затруднения страни от еврозоната, което обаче не му попречи днес да пласира 6-месечни съкровищни бонове за 1,5 млрд. евро при презаписване от 3,1 пъти.