Повечето европейски страни заслужават кредитна оценка „CCC“, а „рейтингът на САЩ не трябва да е „ААА-“, а „BBB“ или неинвестиционен, ако наистина анализираме нарастването на дълговото бреме в перспектива“, казва Марк Фабер, издател на Gloom, Boom & Doom Report, цитиран от CNBC.
Фабер посочва, че Франция не е в особено добро състояние и че понижаването на френския рейтинг с една степен е „недостатъчно“.
В петък Standard & Poor's отне първокласния „ААА“ рейтинг на Франция, присъждайки й кредитна оценка като тази на САЩ - „АА+“. Според Фабер Германия, най-силната икономика в еврозоната, „е ок, въпреки че също има значителни задължения“.
Той посочва, че „не се интересува от ДЦК, освен като средство за краткосрочна търговия“ и допълва, че „в дългосрочен план подобни активи биха донесли загуби“
Фабер подчертава, че „не би купувал френски облигации, както не би купувал и американски облигации“.
Той прогнозира, че ефектът от понижението на европейските рейтинги върху световните фондови пазари ще бъде ограничен, какъвто е бил и след понижението на щатския рейтинг през август.
„Пазарите вече са отчели понижените рейтинги“, посочва Фабер. Ако решението на Standard & Poor's има ефект то той ще е върху стойността на еврото. „Мисля, че еврото ще продължи да се понижава“, допълва той.
Корпорациите в Европа са натрупали значително количество деноминирани в долари дългове и евтиното евро ще „затрудни обслужването им“.
Това което може да раздвижи пазарите е, ако някоя страна обяви, че напуска еврото, коментира Фабер. „Ако Гърция направи това, няма да е катастрофа. Но ако го направят Гърция, Португалия, Испания и Италия, тогава ефектът върху дериватния пазар ще бъде огромен.“
Той допълва, че европейските пазари се представят по-слабо от щатските, но че в даден момент това ще се промени. Активите, в които Фабер възнамерява да инвестира включват суровините, недвижимите имоти и благородните метали.