Мерките на еврозоната за стабилизиране на Гърция не работят. Противно на споразуменията и обещанията на правителството, с драстичната си програма за икономии досега то не успява да редуцира значително големия фискален дефицит: стойността за 2011 г. вероятно ще бъде 9,6% от брутния вътрешен продукт - и по този начин само малко по-ниска от 10,6% през предходната година, призна министърът на развитието Михалис Хрисохоидис в сряда на конференция с инвеститори от Обединените арабски емирства. Планът предвиждаше бюджетният дефицит да се намали до 9,1%.
В края на октомври ЕС се съгласи на нов пакет от помощи на стойност 130 млрд. евро и отказ от частните кредитори от взиманията им в размер на 100 млрд. евро.
Това трябваше да възстанови доверието на финансовите пазари към Атина. Но засега понижаването на дълга още не е факт. Както е научил Handelsblatt от финансовите източници, ще е нужна допълнителна помощ в размер на десетки милиарди долара. За подробностите днес в Брюксел ще решават висши служители от еврозоната и Европейската централна банка.
Опасенията в Брюксел, Берлин и Париж са големи, тъй като проблемите на Гърция се пренасят веднага в други страни, като Италия и Испания, а вероятно също и Франция. Рейтинговата агенция Fitch предупреди в сряда по време на конференция във Франкфурт, че финансовите затруднения на Гърция тази година може да изострят кризата в еврозоната, ако страната не успее да се договори с донорите, за да се намали тежестта на дълга. Гърция „все още има потенциал да защити Европа от кризата", казва Дейвид Райли от Fitch. Но времето изтича.
Гърция обеща в замяна на помощта от ЕС и МВФ да приложи огромни спестявания и реформаторска програма. Една малка част от тази задача е завършена вече, но много стъпки остават. През март трябва да се плати следващият транш от заема, ако тройката (ЕС, ЕЦБ и МВФ) е доволна от напредъка в Атина. Късно снощи по тази тема са разговаряли и канцлерът Ангела Меркел и главинят директор на МВФ Кристин Лагард, потвърди говорител на правителството, без да даде подробности.
Но и по отношение на „подстригването“ на дълга поне засега Гърция и банките не могат да постигнат единомислие. Освен това става ясно, че 50-те процента подстригване няма да са достатъчни, за да бъде спасена страната. Според експерти гръцката икономика през тази година няма да се свие с 3%, както очаква правителството, а с цели 7%. За Гърция това би била пета поредна година на рецесия.