Френският президент Никола Саркози ще въведе спорния данък върху финансовите транзакции тази година. Това предизвика критиките на Берлин, че Париж прекалено бърза, съобщава ДПА.
САЩ и Великобритания са твърдо против облагането на прехвърлянето на акции и ценни книжа и предупредиха страните от континентална Европа, че инвеститорите ще се оттеглят в офшорни зони, за да избегнат данъка.
"Франция няма да чака другите да постигнат съгласие", каза днес Саркози след срещата си в Париж с италианския премиер Марио Монти, давайки да се разбере, че Париж ще въведе едностранно данъка.
Френският финансов министър Франсоа Бароен каза, че ще се срещне идната седмица с германския си колега Волфганг Шойбле, за да обсъди как да се постигне напредък по въпроса.
Говорителят на Саркози Анри Гено заяви, че ако други европейски страни не приемат данъка, френският президентът ще продължи да действа сам и до края на месеца ще вземе решение.
В Берлин говорителят на правителството Щефан Зайберт посочи, че политиката на Германия остава непроменена - Берлин иска въвеждане на данъка върху транзакциите във всичките 27 държави от ЕС по едно и също време.
Саркози ще се срещне в понеделник с германския канцлер Ангела Меркел, а на 20 януари в Рим ще се състои и тристранна среща на високо равнище между Франция, Германия и Италия, предаде ДПА.
Новината за тристранната среща бе съобщена днес лично от Саркози след разговорите му с Монти. Идеите на Франция и Италия за бъдещето на Европа напълно съвпадат. Монти вдъхва доверие на европейските лидери, каза френският президент.
Монти подчерта, че двамата със Саркози са напълно съгласни, че в деликатното положение, в което се намират Европейският съюз и еврозоната, всяка страна трябва да направи максимално възможното, за да намали дефицита и да се стреми към икономически реформи.