Банките в Испания ще трябва да отделят 50 млрд. евро, или около 4% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, за провизии заради притежаваните от тях проблемни активи.
Това съобщи икономическият министър на страната Луис де Гиндос, като уточни, че допълнителните средства за провизии са част от нов кръг реформи на финансовия сектор, съобщи The Financial Times.
Икономическият министър на Испания допълни, че финансовите институции трябва да прочистят балансите си така, че да не са бреме за финансовото министерство.
Той добави, че създаването на “лоша” банка не е било обсъждано изобщо, въпреки спекулациите, че новият премиер Мариано Рахой готви подобна институция, която да абсорбира проблемните активи от испанската банкова система.
По-стабилните испански банки, като Santander и BBVA, се опълчиха на идеята за “лоша” банка. Финансовите институции заявиха, че могат и сами да се справят с проблемите си, както и че по-слабите банки би трябвало да бъдат погълнати от силните им конкуренти при необходимост.
Изглежда, че това е пътят, по който е тръгнало новото испанско правителство, още повече, че де Гиндос прогнозира нова вълна от сливания на спестовни банки, отбелязва изданието.
Според испанския икономически министър банките в страната ще осигурят парите за допълнителните провизии от приходите си.
Данни на централната банка на Испания показват, че банките в страната притежават проблемни кредити, свързани с имотния сектор, за 176 млрд. евро. Финансовите институции са провизирали около една трета от тези кредити. В тази връзка Луис де Гиндос призна за “имотния проблем” на Испания, но беше категоричен, че той е разрешим.
“Това не е Ирландия и нещата тук са много по-различни”, коментира той.
Испания вече национализира 7 банки, като похарчи над 21 млрд. евро за държавни помощи за финансовия сектор, посочва изданието.