Над 12 млрд. евро са изтеглили гърците от местните банки през септември и октомври т. г., показват данни на гръцката централна банка, цитирани от Guardian.
В последната година от гръцката банкова система са изтеглени около 40 млрд. евро, или близо 17% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Гърция.
От септември 2009 г., когато бяха отчетени рекордните 237,5 млрд. евро депозити в гръцките банки, гражданите и бизнесът в южната ни съседка са изтеглили 25% от парите си, отбелязва изданието.
Теодор Пелагидис, професор по икономика от университета в Пирея, обяснява, че процесът е „част от смъртоносната спирала на рецесията“. Според него масовото теглене на пари от банката има пряка връзка с тежките икономически мерки, които правителството предприе в замяна на финансова помощ от Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ).
„Хората смятат, че „заразата“ е дошла от банките и се страхуват за парите си. Затова от банковата система на страната изтичат 4-5 млрд. евро месечно“, посочи Пелагидис.
В последната една година, откакто се засили дълговата криза, много от гръцките граждани решиха да пренасочат парите си към по-безопасни дестинации – Кипър, Швейцария и Великобритания, посочва изданието. Според публикации в седмичника Proto Thema, цитирани от Guardian, около 500 хил. гърци са вложили парите си в банки в чужбина през последните 18 месеца.
Гръцкият седмичник твърди, че изтеглянето на вложенията от гръцките банки значително се улеснява от клоновете на чуждестранните финансови институции в страната, които насърчават клиентите да откриват банкови сметки в чужбина. Швейцарските банки UBS и Credit Suisse например опростиха процедурите за паричните трансфери за гърци.