Държавите-членки на еврозоната може да увеличат ресурсите на Международния валутен фонд, а не на временния Европейски инструмент за финансова стабилност (ЕИФС), за да бъдат подкрепени страните с най-големи финансови затруднения в региона, съобщи говорителят на Европейската комисия Амадеу Алтафаж, цитиран от РИА Новости.
„Средствата за МВФ няма да увеличават държавните дългове, тъй като се насочват към международна финансова институция. ЕИФС не е международна институция и поради тази причина инвестициите в него вдигат нивото на дълга“, обясни Алтафаж.
Въпросът за увеличаване на вноските в МВФ бе разгледан и нa последната среща на Г-20 в началото на ноември, а след това и на заседанието на Еврогрупата.
Източник на РИА Новости от ЕК вече съобщи, че не е изключена възможността еврозоната да предостави финансиране на МВФ чрез двустранни споразумения от отделните държави от региона.
Европейският инструмент за финансова стабилност е временна институция, която ще съществува до средата на 2012 г., когато ще бъде заменена от постоянния Механизъм за финансова стабилност. Неговата цел ще бъде същата – предотвратяване на фалит на държави от еврозоната, но той ще има статут на международна финансова институция и инвестициите в него от страна на държавите от региона няма да увеличават държавния им дълг, посочи Алтафаж.
В момента размерът на ЕИФС е 440 млрд. евро, предоставени като държавни гаранции от държавите-членки на еврозоната. Ръководството на еврозоната иска да увеличи размера му, но това не може да стане за сметка на допълнителни държавни гаранции, тъй като ще увеличи нивото на дълга в еврозоната, което може да се отрази неблагоприятно на кредитните рейтинги на редица държави и само ще задълбочи дълговата криза.
Затова длъжностни лица от еврозоната отбелязват, че ЕИФС може да бъде увеличен чрез частни средства или чрез държавно финансиране, привлечено от страни извън региона.