Един от основните архитекти на единната европейска валута, Жак Делор, заяви, че еврозоната е била дефектна от самото си създаване, пише BBC.
Липсата на централна власт, която да координира икономическите политики в региона е позволила на държавите членки да натрупат неустойчиви нива на дълг.
Като ръководител на Еврпейската комисия от 1985 до 1995 г. Делор изигра ключова роля в процеса по стартирането на еврото.
В интервю за британския Daily Telegraph той казва, че дълговата криза не произтича от самата идея за обща валута, а от грешка при осъществяването й от политическите лидери.
Според него те не са обърнали внимание на фундаменталните слабости и дисбаланси в икономиките на страните членки.
”Финансовите министри не искаха да видят проблемите, тъй като трябваше да се справят с тях”, споделя 86-годишният французин.
Жак Делор настоява, че всички европейски страни трябва да си поделят вината за дълговата криза, която доведе до страхове за оцеляването на еврото.
Той признава, че британците са били прави, когато отказаха да се присъединят към общата валута, изтъквайки, че тя не може да съществува без единна държава.
Делор окачествява реакцията на сегашното поколение европейски лидери като „недостатъчна и закъсняла”.
По-конкретно той посочва „комбинацията от германско упортсво относно идеята за монетарен контрол и липсата на ясна визия у останалите държави”.